''4-C'ye, taşeronlaşmaya ve güvencesiz çalışmaya hayır'' sloganları atarak Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan işçilere, çeşitli sivil toplum örgütleri ve sendikalar ile CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da destek verdi. 

Sosyal, burada yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin insanca, hakça yaşama savaşı verdiğini, Ankara'da yaptıkları eylemle TBMM'ye seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirterek, ''Tekel eyleminde bir tarih yazıldı, 78 gün boyunca burada esnaf, halk Tekel işçileriyle bütünleşti'' dedi. 

Tekel işçilerinin sesinin dünyada yankı bulmasına rağmen, hükümet tarafından duyulmadığını ileri süren Soysal, işçilerin verdikleri mücadelenin baskıyla sonlandırılmaya çalışıldığını söyledi. 

Bir insanlık suçu olan 4-B ve 4-C uygulamalarını ''ortaçağdan kalan vahşi kapitalizm'' olarak nitelendiren Soysal, haklı mücadelelerinde Tekel işçilerinin sonuna kadar yanında olacaklarını ifade etti. Tekel işçileri adına konuşan Manisalı Tekel işçisi Arzu Güneş de Tekel işçilerinin büyük mücadelesine rağmen 78 gün sonunda işçilerin iradesi dışında Tek-Gıda İş'in mücadeleden havlu atmasıyla Tekel direnişinin başarısızlığa uğratıldığını söyledi. 

Anayasa Mahkemesinde görüşülmesi gereken 4-C maddesinin henüz mahkemenin gündeminde bile olmadığını belirten Güneş, ''İş kaybı tazminatları kesildi, sendika mücadeleyi terk etti, Anayasa Mahkemesi davayı gündeme almadı. Bu koşullarda eve, çocuklarımıza ekmek götürmek nasıl mümkün olabilir?'' diye konuştu.
 
''MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ''
Güneş, Tekel direnişini ve çadır eylemini yeni biçimiyle sürdüreceklerini, 4-C'lilerle birlikte yeni bir iç örgütlenmeyi gerçekleştirerek mücadeleye devam edeceklerini sözlerine ekledi. 

İşçiler, daha sonra, Tekel eylemleri sırasında geçirdiği trafik kazasında ölen Hamdullah Uysal'ın hayatını kaybettiği Mithatpaşa Caddesine yürüyüşe geçti. ''Hamdullah Uysal ölümsüzdür'' sloganları atarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunan işçiler, kazanın olduğu yere kırmızı karanfil bıraktı. 

Buradan, Sakarya Meydanına yürüyen işçiler, Tekel eylemindeki desteklerinden ötürü Sakarya esnafına kırmızı karanfil verdi. İşçiler, Sakarya Meydanında bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı. 

TMMOB DESTEKLİYOR
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Tekel işçilerinin haklı ve meşru mücadelelerinde yalnız olmadığı belirtilerek, TMMOB'un işçilerin yanında olduğu vurgulandı.