Her yıl Ocak ayının ikinci haftası Las Vegas’ta gerçekleştirilen Consumer Electronics Show (CES) bu hafta içinde kapılarını açacak. Küresel ekonomik durum yüzünden bu yıl oldukça küçülen fuarı yine de 130 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Geçen yıl 140 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda 2 bin 700 firma en son ürün ve hizmetlerini tanıttı. Bu yıl 42. kez düzenlenecek fuar yaklaşık 157 bin 935 metrekarelik alana kurulacak. Bu alan yaklaşık olarak 21 futbol sahası büyüklüğünde.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak tanımlanan CES 2009, henüz kapılarını açmadı ancak firmaların fuar bünyesinde tanıtmayı düşündükleri ürünlerin bir kısmı çoktan internete düştü. İşte o ürünlerden bazıları:

Samsung’un 6,5 mm inceliğindeki HDTV’si


Samsung’un 6,5 mm kalınlığa sahip olduğu belirtilen yeni HD televizyonu, 40 inçten 55 inçe kadar farklı ebatlarda görücüye çıkacak. Ürünlerde ne yazık ki dahili bir program arayıcısının bulunmadığı belirtiliyor, televizyonu kullanmak için dijital uydu alıcısı gibi harici bir üniteye ihtiyaç duyulacak.

LG’den Netflix uyumlu genişbant HDTV


Amerika’nın popüler film kiralama servisi Netflix ile uyumlu ilk HD televizyon olan LG modelleri daha fuar başlamadan İnternette fuarın en ilgi çekici ürünlerinden biri olarak lanse edilmeye başladı. Televizyon Netflix servisine doğrudan bağlanarak kiralanan veya satın alınan filmleri izlemeye olanak tanıyacak.

LG’nin 24,8mm genişliğindeki LED aydınlatmalı televizyonu


LG’nin en ince LED aydınlatmalı televizyonu LH95’in ne ekran boyutu ne de fiyatı konusunda bir bilgi var. Ancak ürünün 24.8mm kalınlığı ve tüm televizyon fonksiyonlarına sahip oluşunun üstüne 2 milyona 1 kontrast oranıyla sunduğu 240Hz TrueMotion Drive teknolojisi fuarda pek çok ziyaretçiyi kendisine kilitleyecek gibi görünüyor.

Kodak’tan 24x yakınlaştırmalı fotoğraf makinesi


Kodak’ın dijital fotoğraf dünyasına hediye edeceği en yeni ürün 24x optik yakınlaştırma kapasitesi, 12 megapiksel sensör çözünürlüğü, 26mm sabit merceği ile Z980 Megazoom isimli fotoğraf makinesi olacak.

Kodak’tan 720p HD Ready cep kamerası


Kodak’ın yarı profesyonel kullanıcılar için geliştirdiği Zi6’nın bir üst modeli olan Zx1’i CES 2009’da görücüye çıkaracağını belirtti. Yeni ürün 720i HD Ready görüntü yakalayacak, 60fps video çekebilecek. 2 inç büyüklüğündeki ekrana sahip olan ürün 32GB kapasiteye kadar SD ve SDHC kart desteğine sahip olacak.

Palm’dan yeni işletim sistemi Nova ve ilk Nova tabanlı cep bilgisayarı


Palm’ın bir süre önce pazara sunacağını duyurduğu yeni işletim sistemi Nova ile birlikte dokunmatik ekranının altına yerleştirilmiş kayan bir klavyeye sahip yeni mobil cihazı CES 2009’un en çok merak edilenlerinden. Firma CES’in ilk gününde ürünü görücüye çıkarana kadar bu temsili fotoğraf ile fanatiklerinin merağını arttırmaya çalışıyor.

Freescale Semiconductor’dan Netbooklar için yeni işlemci


Freescale Semiconductor’ın Intel’in Atom işlemcisine rakip olarak CES 2009’da performansı sergileyeceği i.MX515 işlemcisi, VIA’nın Nano model işlemcisiyle birlikte önümüzdeki yılın adından en çok bahsettirecek iki işlemcisinden biri olacak gibi görünüyor.