Teknosa'dan 6 bin 500 kadına eğitim

2007 yılında başlayan ve halen süren program çerçevesinde 6 bin 500 kadına bilgisayar ve internet eğitimi verildi.

09.03.2011 - 12:07

Teknosa'dan 6 bin 500 kadına eğitim

Teknosa, ''Kadın İçin Teknoloji Bilgisayar Eğitimleri'' ile bugüne kadar 6 bin 500 kadına ulaştı. Eğitimler sonucunda kadınlar, günlerini internet üzerinden organize edebilir hale geldi.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, bu proje fikrinin bir radyo programında bir anneannenin, ''bilgisayarı bozarsın'' denerek, temizlemek için torununun odasına girememekten yakınması üzerine doğduğunu belirtti.

Nane, ''Gelecek nesilleri, daha teknolojik, daha iyi eğitilmiş yetiştirmek istiyorsak, kadın burada ayrılmaz faktör. Şu an çocuğu okulda bilgisayar öğrenen ama kendisi hiç dokunmamış, evinde olmasına rağmen yanına yaklaştırılmayan binlerce, yüzbinlerce kadınımız var. Bu kadınların çocukları bilgisayar gençliği. Bu kadınlarla çocuklar arasında açılan uçurumu kapatmak için kadın için teknoloji eğitimi çıktı'' diye konuştu.

İlk olarak 2007 yılında Urfa'da başlayan eğitimler kapsamında, gezici sınıflarla kadınlara bilgisayarda Microsoft programlarını kullanmayı, internete girerek mesaj alıp vermeyi öğretmeyi, çocuklarının dersleriyle ilgili fikir üretecek potansiyele gelmelerini amaçladıklarını söyleyen Nane, şu ana kadar 24 ilde 6 bin 500 kişiye eğitim verdiklerini, her ilde 1 ay süreyle kaldıklarını, Trabzon, İstanbul ve Adana'da sabit sınıflar oluşturduklarını anlattı.

Kadınların eğitimlerin ardından günlerini internet üzerinden organize etmeye başladığını, yemek tarifleri alıp vermeye başladığını kaydeden Nane, yıllık bin kişi ile başladıkları eğitimlere yoğun talep geldiğini, bu yıldan itibaren 5 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Derslerin katılımcıları arasında 70 yaşındakilerden gençlere kadar geniş bir yelpaze bulunduğunu söyleyen Nane, genç katılımcılar arasında eğitimler sonucu meslek sahibi olanlar da bulunduğunu kaydetti. Anadolu ve doğudaki kadınların büyükşehirlere göre daha fazla ilgi gösterdiğine işaret eden Nane, Kars'taki eğitimlere gösterilen büyük ilginin ardından orada bir mağaza açmaya karar verdiklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...