'Telekulak'ta son tango: Kaçmaz - MİT

Telekulak iddialarıyla ilgili, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ile MİT karşı karşıya. Hakim Osman Kaçmaz'ın suç duyurusu, MİT'in Kaçmaz'ı yalanlayan açıklaması ve ardından bu kez de Kaçmaz'ın yalanlaması...

04.12.2009 - 19:48

'Telekulak'ta son tango: Kaçmaz - MİT

Telekulak iddialarıyla ilgili olarak, bugünün ilk haberi Osman Kaçmaz cephesinden geldi.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi, Telekomikasyon İletişim Daire Başkanlığı'ndaki arama kararıyla ilgili, mahkeme ve bilirkişilere baskı yaptığı iddiasıyla MİT Müsteşarı Emre Taner ve MİT Hukuk Müşaviri A.B. hakkında işlem yapılmasını istedi.


Akşam saatlerinde ise, MİT Müsteşarlığı'ndan Osman Kaçmaz'a cevap niteliğinde bir açıklama geldi. Açıklamada, mahkemeye kasım ayından yapılan ve soruşturmaya gerekçe olarak gösterilen ziyaretin nezaket amaçlı olduğunu belirtildi.

Bunun hemen ardından Osman Kaçmaz bir açıkalma daha yaptı ve MİT'i yalanladı.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ
Kaçmaz-MİT polemiğini çıkış noktasını, telekulak iddiaları oluşturuyor.

Sincan 1. Ağır ceza Mahkemesi, geçtiğmiz günlerde verdiği kararla, TİB tarafından usulsüz dinleme yapıldığı iddiasıyla, bu kurumda tespit amaçlı arama yapılması kararını verdi.

Aramanın hemen öncesinde, MİT arama konusunda hassasiyetini dile getirdi ve son derece gizli soruşturma dinlemelerin deşifre olmasından rahatsızlık duyulduğu açıklandı.

Bugünkü ilk gelişme de, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Osman Kaçmaz'ın, Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu dilekçe oldu.

Suç duyurusu dilekçesine göre, MİT'in Ankara Bölge Başkanı, beraberindeki bazı görevlilerle birlikte TİB'deki aramanın hemen öncesinde Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gittiler ve dinlemelerin deşifre olacağı endişelerini Osman Kaçmaz'a ilettiler.

Kaçmaz'ın dilekçesinde, kendilerine, mahkeme tarafından belli ismlerin dinleneceği söylenmesine rağmen, MİT'in, hukuk müşavirliği aracalılığıyla ikinci bir girişimde bulunduğu bilgisi yer aldı. Kaçmaz, kukuk müşavirliğinin bu yazısını, soruşturmanın esasını da etkiletyecek şekilde girişimler olarak nitelendirdi.

MİT'in başvurusunda, hard disklerde yer alan MİT kayıtlarına bilirkişilerin erişiminin engellenmesi, keşif sırasında MİT görevlilerinin de bulunması, MİT'e ait kayıtların TİİB kayıtrlarından çıkarılmasının istendiği belirtildi.

MİT'le ilgili suç duyurusunda, bu girişimler, adil yargılamayı etkilemeye yönelik teşebbüs olarak değerlendiridi ve MİT Müsteşarı Emre Taner ile hukuk müşaviri A.B. hakkında soruşturma açılması istendi. Kaçmaz, 'MİT bize baskı yaptı' dedi.

Bunun ardından, MİT'ten akşam saatlerinde gelen yanıttta, Osman Kaçmaz'ın ifadelerinin tersi bilgilere yer verildi.


Teşkşilat tarafından, Osman Kaçmaz'ın daveti üzerine bir ziyaret gerçekleştirildiği ve bunun nezaket sınırları içerisinde yapıldığı ifade edildi.

Şimdilik son söz yine Osman Kaçmaz'ın oldu. Kaçmaz, NTV'ye yaptığı açıklamada, 'MİT'in açıklaması doğru değil ve gerçeği yansıtmıyor. Ben davet etmedim. Kendileri geldiler ve dinlemelerle igli bilgi aldılar" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...