Temizöz’e 5 müebbet ve 100 yıl hapis istemi

Faili meçhul cinayetler davasında emekli Albay Cemal Temizöz için 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 100 yıl hapis cezası istendi.

03.01.2014 - 14:16

Temizöz’e 5 müebbet ve 100 yıl hapis istemi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davanın duruşmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

3'ü tutuklu 8 sanığın yargılandığı davanın bugün yapılan 45'inci duruşmasına Cemal Temizöz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katılırken, salonda tutuklu sanıklar Adem Yakın ile Burhanettin Kıyak ile tutuksuz yargılanan Kamil Atak hazır bulundu.

Savcı hazırladığı esas hakkındaki mütalaasında, emekli Albay Cemal Temizöz'ün sorgu ekibi kurduğu, bu ekibin gözaltına aldıkları kişileri sorgulayarak öldürdüğünü belirterek, 1990-2000 yılları arasında Cizre'de tespit edilmiş 48 faili meçhul cinayetin işlendiğine dikkat çekti.

'DEVLET İMKANLARINI KULLANARAK CİNAYET'
Savcı, sanıklar tarafından kurulan örgütün 1993 yılından itibaren Cizre'de terörle mücadele amacıyla devlet tarafından sağlanan her türlü imkanları kullandığı ve Temizöz'ün talimatıyla çok sayıda cinayet işlendiğini dile getirdi. 

Savcı mütalaasında emekli Albay Cemal Temizöz'ün bir çok kişinin öldürülme talimatını verdiğini ve diğer sanıklar Abdulhakim Güven, Burhanettin Kıyak, Hıdır Altuğ, Adem Yakın'ın da bu kişileri öldürdüğünü iddia etti.

Temizöz hakkında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 100 yıl hapis cezası istendi. Diğer sanıklar hakkında da ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezaları talebinde bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...