Termometreler 45 dereceyi gördü

Yaz sıcakları mevsim normallerinin üzerine çıktı. Termometreler 45 dereceleri gördü.

25.07.2012 - 12:29

Termometreler 45 dereceyi gördü

Hafta sonuna kadar ülke genelinde etkili olacak ve mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerine çıkacak sıcaklar kendini göstermeye başladı.

Öğlen saatlerinde Antalya'nın Finike ilçesinde termometreler 45 dereceyi gösterdi. Uzmanlar bu sıcaklığın insan sağlığını olumsuz derece etkileyecek düzeyde olduğunu hatırlatarak vatandaşlara korunmaları için uyarıda bulundu.

Beklenen kuvvetli sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalma sürelerinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması gerekiyor.

Ayrıca, yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle meydana gelebilecek orman yangını riskine karşı çiftçilerin anız yakmaması, vatandaşların ve ilgililerin duyarlı ve tedbirli olması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kuru ve sıcak karakterli Basra alçak basınç merkezinin hafta ortasından itibaren güney ve iç bölgelerde etkisini daha da artırması bekleniyor.

Ülke genelinde hafta sonuna kadar etkili olacak kuvvetli sıcak hava dalgasıyla birlikte, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...