TİB aramasında yetki tartışması

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndaki aramada, kayıtların bilirkişi heyetine "gizli" olduğu gerekçesiyle verilmediği ortaya çıktı.

07.11.2009 - 10:19

Radikal gazetesinin haberine göre; YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na ait telefonların dinlenip dinlenmediğine ilişkin tespit incelemesi sırasında yetki tartışması yaşanmış.

Perşembe günü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) Ankara 1. Sulh Hakimi Hayri Keskin ve üç kişilik bilirkişi ekibi arama yaparken TİB yöneticilerinin kurumda yapılan işlemlerin gizli olduğunu ve bu gizlilik kararının hiçbir kurum ya da merci, mahkemenin kaldıramayacağını anlattı.

4.5 saatlik arama sırasında bu yetki tartışması sık sık yaşanırken Hakim Keskin, hakim kararı doğrultusunda hareket ettiklerini açıkladı.

Yaşanan tartışmaya karşın, heyetin inceleme yapmada ısrar etmesi üzerine TİB yönetimi söz konusu kayıtları heyete gösterdi fakat heyetin bu kayıtlardan örnek almasına izin vermedi.

Bunun üzerine heyet kendilerine gösterilen kayıtlara ilişkin bir tutanak tutarak inbcelemeyi bitirdi. Şimdi TİB yapılan incelemeyle ilgili olarak Adalet Bakanlığı’na şikayette bulunup bulunmamayı tartışıyor.

Eminağaoğlu, kendisinin ve derneğinin telefonlarının dinlendiği iddiasıyla MİT, Emniyet ve TİB hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık da yaptığı soruşturma sonunda takipsizlik kararı vermişti.

Karara Eminağaoğlu itiraz edince Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz itirazı karara bağlamıştı. Kaçmaz itirazı ortadan kaldırırken, savcılığın Eminağaoğlu’nun iddialarını incelemesi gerektiğine hükmetti.

Kaçmaz, dinlemeye alındığı iddia edilen telefonların TİB kayıtlarında olup olmadığının araştırılmasına karar vermiş ve bunun için bir bilirkişi heyeti atanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...