TRT'ye 6 milyonluk 'reyting' vurgunu

Televizyon izlenme oranlarının para karşılığı değiştirildiği iddiasıyla ilgili gözaltına alınan 14 sanık hakkındaki iddianame kabul edildi. Sanıklar hakkında 13 yıla kadar hapis istenen iddianamede, TRT'nin 5 milyon 875 bin lira dolandırıldığı ileri sürülüyor.

11.09.2012 - 19:35

TRT'ye 6 milyonluk 'reyting' vurgunu

Televziyon izlenme oranlarının, para ve hediye karşılığı değiştirildiği iddiasına ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi.

Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, TRT’nin 5 milyon 875 bin lira dolandırıldığı öne sürülüyor.

TRT’nin müşteki olarak yer aldığı iddianamade yapımcılar Selçuk ve Ferit Çobanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında ‘dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘kişisel verileri izinsiz kaydetmek’ suçlarından 7 yıldan 13 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi.

Üsküdar Csavcısı Akif Özgün tarafından hazırlanan 48 sayfalık iddianamede reytingin tanımı yapılarak, "Programın reyting oranı ne kadar yüksek ise reklam pastasından alabileceği pay da o oranda yüksektir" ifadesi yer aldı.

Sanık Selçuk Çobanoğlu'nun reyting cihazının bulunduğu evlerin adreslerini ele geçirdiğinin belirtildiği iddianamede, reyting ölçüm cihazının bulunduğu deneklere kendi programlarının izlenmesi karşılığında hediyeler ve paralar verildiği iddia ediliyor.

İddianamede, reytinglerle oynanarak TRT'nin 5 milyon 875 bin lira dolandırldığı öne sürülüyor.

Sanıkların yargılanmalarına önümüzdeki günlerde Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...