TSK ve MİT Erbil suikastının planlayıcılarını vurdu

TSK ve MİT, Kuzey Irak'ta düzenlenen iki ayrı operasyonla Erbil suikastının iki planlayıcısını vurdu.

NTV Haber 25.07.2019 - 12:00

TSK ve MİT Erbil suikastının planlayıcılarını vurdu

Son dakika haberi! 

Kuzey Irak'ın Erbil kentinde Türk konsolosluk görevlisinin şehit edildiği saldırıyı planladığı tespit edilen PKK'lı iki terörist etkisiz hale getirildi.

Hain saldırı sonrası TSK ve MİT harekete geçti. Yerel istihbarat ağını harete geçiren MİT, saldırının planlayıcılarının peşine düştü. 

İki ayrı tarihte gerçekleştirilen ortak operasyonlardan ilki, saldırının hemen ertesi günü, 18 Temmuz'da düzenlendi. 

İstihbarat birimleri ismi açıklanmayan bir PKK'lı teröristi tespit etti. Korumalarıyla birlikte bir araçla Erbil'den ayrılan terörist, hem havadan İHA'larla hem de karadan adım adım takip edildi.

Araç yerleşim birimlerinden uzaklaştıktan sonra vuruldu. Terörist korumalarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Konsolosluk çalışanına yönelik saldınının ardından gözaltına alınanların ifadeleri sonucu, suikastın planlama aşamasında yer alan ikinci PKK'lı da tespit edildi. Teröristin izi saldırıdan yaklaşık bir hafta sonra, 24 Temmuz'da bulundu.

Teröristin içinde bulunduğu beyaz renkli arazi aracı Dohuk kırsalında seyir halindeyken kıstırıldı. Çıkan çatışmada terörist korumalarıyla birlikte öldürüldü.

Teröristlere yönelik operasyonların yerleşim yerlerinden uzak ve sivillerin zarar görmeyeceği şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

17 Temmuz'da Irak'ın Erbil kentindeki bir restoranda silahlı saldırıya uğrayan Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanlarından diplomat Osman Köse şehit olmuştu.HABERE GİT

Hain saldırıyı gerçekleştiren tetikçi Mazlım Dağ kısa süre içerisinde yakalanmıştı. Dağ'ın yakalanmasıyla hız kazanan soruşturma devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...