TSK'da Orgeneral Kamil Başoğlu ve Orgeneral İhsan Uyar emekliliğini istedi

TSK'da YAŞ öncesi bir son dakika haber geldi. EDOK Komutanı Kamil Başoğlu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı İhsan Uyar emekliliğini istedi.

NTV Haber 28.07.2016 - 10:44 | Son Güncelleme : 28.07.2016 - 16:09

ihsan uyar ve kamil başoğlu.jpg
Kamil Başoğlu ve İhsan Uyar (soldan sağa)

Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi iki orgeneral görevden ayrıldı.

Her ikisi de YAŞ üyesi olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ve EDOK (Eğitim ve Doktrin Komutanlığı) Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, YAŞ toplantısı öncesi emekliliğini istedi.

Emeklilik dilekçelerini Milli Savunma Bakanlığına sundukları öğrenilen Orgeneral Uyar ve Başoğlu, bu nedenle, YAŞ üyelerinin Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Anıtkabir'e yaptıkları ziyarete katılmadı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda, general ve amirallerin TSK'dan ilişiğinin 4 şekilde kesilebileceği belirtiliyor. Buna göre, general ve amirallerin TSK ile ilişikleri, yaş haddi, kadrosuzluk gerekçesiyle Yüksek Askeri Şura kararı, kendilerinin emeklilik talebi ya da Kanun Hükmünde Kararname ile kesilebiliyor.

Emeklilik talebinde bulunarak TSK'dan ayrılan general ve amiraller, ilgili kanunda belirtilen haklarını kullanabiliyor.

"İHRAÇLARA TEPKİ OLDUĞUNU SANMIYORUM"

Gelişmeyi NTV canlı yayınında yorumlayan eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin şöyle konuştu: "Sanırım genelkurmay başkanı ya da kuvvet komutanları bu iki arkadaşımız ile bundan sonra çalışmak istememiş olabilir ya da bunların üzerine daha kıdemsiz birini atayacaklardı' denildi. Ama ihraçlara tepki olduğunu sanmıyorum. Tepki olsa şimdiye kadar çoktan istifa ederlerdi.''

ORGENERAL İHSAN UYAR KİMDİR?

İhsan Uyar, 30 Ağustos 2015 itibariyle korgeneral rütbesiyle görev yaptığı 4’üncü Kolordu Komutanlığı’ndan, orgeneral rütbesiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na atanmıştı.

ORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR?

2014 yılında Orgeneral rütbesine terfi ettirilen Kamil Başoğlu, Karakuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’ görevine atanmıştı. Başoğlu, bu görevinden önce korgeneral rütbesiyle 9. Kolordu’nun komutanlığını yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...