TSK'nın teamülleri zorlandı!

TSK’daki orgenerallerin kıdem sırası Necdet Özel, Erdal Ceylanoğlu ve Saldıray Berk şeklinde. Ceylanoğlu, Özel’in önüne geçerek Kara Kuvvetleri’nin başına, daha da az kıdemli olan Hayri Kıvrıkoğlu yine Özel’in önüne geçerek 1. Ordu Komutanlığı’na atandı.

NTV Haber 09.08.2010 - 01:47

TSK'nın teamülleri zorlandı!

TSK’daki atama krizi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hükümet ile askerin mutabakata vardığı kararnameyi onaylamasıyla çözüldü.


Kararnameye göre, ismi üzerinde bir tartışma olmayan Orgeneral Işık Koşaner Genelkurmay Başkanı oldu. Koşaner’den boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, YAŞ’tan 1. Ordu Komutanı olarak çıkan Orgeneral Erdal Ceylanoğlu getirildi.

Işık Koşaner’le ilgili kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığı, atamanın, Kara Kuvvetleri Komutanı ile eş zamanlı olması için bekletildiği biliniyordu.

Hükümet, Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel’in, Genelkurmay Başkanlığı yolu kapanacağı ve haksızlığa uğrayacağı endişesi ile, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasına sıcak bakmadı.

Özel’in devreden çıkmasıyla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, teamüllere ve sıralamaya bakıldığında en güçlü aday olan Erdal Ceylanoğlu atandı. Buradaki teamül zorlaması, Necdet Özel’in yerine ondan daha az kıdemli olan Ceylanoğlu’nun Kara Kuvvetleri Komutanılığı'na gelmesiydi.

1. Ordu Komutanlığı, TSK komuta kademesinde kuvvet komutanlarından hemen sonra gelir. Ceylanoğlu’nun yerine 1. Ordu’nun başına atanan isim, 2 yıllık orgeneral olan Ege Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu.

TSK’daki 3 yıllık orgeneraller Özel, Ceylanoğlu ve Berk şeklinde. Teamüller, 1. Ordu’ya EDOK Komutanı Saldıray Berk’in gelmesi gerektiğini gösteriyor. Sonuç olarak, 2 yıllık Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 1. Ordu’nun başına gelerek Necdet Özel’in dahi önüne geçmiş oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...