Türk: Çözüm için Kürtçe konuştum

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Meclis'te yaptığı Kürtçe konuşmanın ardından yükselen tepkilere, amaçlarının gerginlik yaratmak değil, çözüme katkı sağlamak olduğunu belirterek yanıt verdi.

Haberler - NTV Haber 25.02.2009 - 17:34

Türk: Çözüm için Kürtçe konuştum

Partisinin meclis grup toplantısında Kürtçe konuşarak bir ilki gerçekleştiren DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, NTV'ye konuştu.

Yaptığı Kürtçe konuşmanın şov ya da provakasyon niyeti taşımadığını savunan Türk, "Amacımız gerginleştirmek değil, sorunun çözümüne katkı sunmaktır. Beynimizde parlamentoya farklı birşey getirme yok" dedi.

“Verdiğimiz mesaj ne bir şovdu ne bir provakasyondu” diyen Türk, “Artık ’nin değişmesi gerektiğinin mesajını verdik. Dillere, kültürlere saygı gösterilmesi güvence altına alınması gerektiğini söyledik” ifadelerini kullandı.

BİR DAHA YAŞANACAK MI?
Türk, "DTP grubunda bundan sonra da benzer görüntüler yaşanacak mı" sorusunu, “İhtiyaç duyduğumuz her konuyu gündeme getireceğiz. Ama gerçekten bizim amacımız provakasyon değil. İnşallah hiçbirimiz böyle ihtiyaçlar duymayız. Bizim amacımız gerginlik yaratmak ve bir yerlere mesaj vermek değil, sorunun çözümüne katkı sunmaktır. Bu nedenle beynimizde parlamentoya farklı birşey getirme yok. Tam tersi, süreci doğru rotaya oturtmanın arayışı içindeyiz” dedi.

"ANAYASA DEĞİŞMELİ"
Meclis'te Kürtçe konuşmanın anayasaya aykırı olduğu eleştirisine karşı "anayasa değişmeli" diyen Türk, MHP lideri Bahçeli'nin sert açıklamasına da yanıt verdi. Türk, "Aslında farklı kimlik kültürleri dışlayarak, tekçil bir anlayışı egemen kılmaya çalışan bir anlayış, bu ülkeye ihanet ediyor" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...