Türk filmlerinin Şangay çıkarması

5 Türk filmi ve yönetmeni, 13-21 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan 12. Uluslararası Şanghay Film Festivali'ne katılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2009 - 10:23

13-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek 12. Uluslararası Şanghay Film Festivali'ne Çağan Irmak ve Nuri Bilge Ceylan'ın da aralarında bulunduğu 5 Türk yönetmen ve film katılacak.

Alınan bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türk sinemasını ve kültürünü dünyada tanıtmak amacıyla yaptığı projenin önemli duraklarından biri de bu yıl Şanghay olacak.

Dünyanın en prestijli festivalleri arasındaki yerini giderek sağlamlaştıran 12. Uluslararası Şanghay Film Festivali'nde son dönem Türk sinemasının başarılı örneklerinin gösterileceği ''Focus On The Turkish Cinema/Türk Sinemasına Bakış'' adlı bir bölüm yer alacak.

TÜRSAK Vakfı'nın girişimiyle festival kapsamında Çağan Irmak'ın yönettiği ''Issız Adam'', Atalay Taşdiken imzasını taşıyan ''Mommo, Kız Kardeşim'', Derviş Zaim'in yönettiği ''Nokta'', Mahmut Fazıl Coşkun'un yönetmenliğini yaptığı ''Uzak İhtimal'' ve Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü filmi ''Üç Maymun'' gösterime girecek.

Filmlerin yönetmenleri ve sanatçıları, 17 Haziranda ''Son Dönem Türk Sineması'' konulu basın toplantısında festival izleyicilerinin ve basının sorularını yanıtlayacak.

Aynı gün oyuncu Hatice Aslan ve Yavuz Bingöl'ün katılımıyla gerçekleştirilecek ''Üç Maymun'' filminin gösterimi ile bölümün açılışı yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...