Türk-İş'ten, Gümüşsuyu'ndaki 1. Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen bir grup, ellerinde kırmızı beyaz karanfillerle ''Türk-İş 1 Mayıs'' yazılı çelengin arkasında yürüyüşe geçti.

İlişkili Haberler


''Taksim hakkımız bir gün alırız'', ''İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız'', ''1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür'', ''AKP elini sendikadan çek'', ''Gün gelecek devran dönecek, AKP işçilere hesap verecek'' şeklinde slogan atan gruptakiler ıslık ve alkışlarla tempo tutarak Kazancı Yokuşu'nun başına kadar yürüdü.

Gruba Taksim'e girişlerinde AK Parti milletvekilleri Burhan Kuzu, Feyzullah Kıyıklık ve Agah Kafkas ile ÖDP Milletvekili Ufuk Uras da destek vermek amacıyla katıldı.

Kazancı Yokuşu başındaki 1 Mayıs Anıtı'na karanfiller bırakan grup, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Burada konuşan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, bugünün dünya emekçilerinin meydanlarda kol kola girdiği, ekmek, barış, özgürlük taleplerini dayanışma içinde dile getirdiği coşkulu kutlamanın günü olduğunu belirterek, ''Bugün yıllardan beri 1 Mayıslar'da yaptığımız gibi yine Taksim'deyiz, Yine Kazancı Yokuşu'na karanfiller bıraktık, yine 1 Mayıs 1977'de kaybettiğimiz arkadaşlarımızı en içten duygularımızla anıyoruz'' dedi.

Kumlu, 1977 Taksim olaylarının herkesi derinden etkilediğini vurgulayarak, bu nedenle Taksim'in coşkulu kutlamalarla hatırlanacağı günlere özlemin giderek büyüdüğünü söyledi.

Türk-iş Başkanı Kumlu, ''1 Mayıs'ın 30 yıl aradan sonra tatil edilmesi bugünlere giderek yaklaştığımızın habercisidir. Taksim kutlamalara açıldığında herkes emekçilerin coşkulu birlikteliğine şahit olacak ve 30 yıldır Taksim'i emekçilere kapatan hükümetler bu coşkuya yıllardır engel olmanın pişmanlığını yaşayacaklardır'' diye konuştu.

Kumlu, ''Biz bugün burada dünyaya ve ülkemize eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü çağırıyoruz. Daha çok demokrasi istiyoruz çünkü bunu hak ediyoruz. Taksim Meydanı'ndan, dünyanın ve Türkiye'nin 1 Mayıs alanlarındaki coşkulu kutlamalara selam ediyoruz'' diye konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu ve beraberindekiler, Kazancı Yokuşu'nda 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin anılmasının ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geçti.

Anıta kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde ''Türk-İş 1 Mayıs'' yazan çelenk bırakan grup, saygı duruşunda bulundu.

Yaklaşık 500 kişilik grup, daha sonra Kadıköy'de gerçekleştirilecek 1 Mayıs mitingine katılmak üzere Gümüşsuyu'nda bekleyen otobüslerle Kadıköy'e hareket etti.

Bu arada, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın karşısındaki Hill Oteli'nin en üst katında emniyet güçlerinin konuşlandığı görüldü.AK PARTİLİ KUZU: POLİSİN BİLECEĞİ İŞ
Öte yandan, AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu gazetecilerin soruları üzerine, Türk-İş'e destek vermek için Taksim'e geldiklerini söyledi.

Bir gazetecinin, ''polisin, DİSK'e müdahalesini nasıl değerlendirdiğini'' sorması üzerine Kuzu, ''O polisin bileceği iş'' yanıtını verdi.

Milletvekili Bayram Meral de aynı yöndeki soru üzerine güvenlik güçlerinden hoşgörü ve anlayış beklediklerini ifade ederek, ''Başlar başlamaz böyle bir hareketin hoş olduğunu söylemek mümkün değil. Kavga etmekle bir yere varılmaz. Bugün işçi bayramıdır, işçiler meydanlara iner, bunu kutlar'' dedi.

HAK-İŞ DE TAKSİM'E ÇIKTI
Hak-İş de, 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri, Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakarak andı. Dolmabahçe'den yürüyerek Taksim Meydanı'ndaki Kazancı Yokuşu'na gelen sendika üyeleri, sloganlar attı.

Kortejde, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile AK Parti milletvekilleri Burhan Kuzu ve Agah Kafkas da yer aldı.

Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakan ve saygı duruşunda bulunan grup adına açıklama yapan Salim Uslu, 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri kimlerin katlettiğinin halen açığa çıkarılmadığını belirtti.

Uslu, "Taksim'de bulunma gerekçemiz kamu vicdanının rahatlatılması talebinden ibarettir. Taksim'de biz sivil irade olarak temizlik operasyonu, çetelerle mücadele operasyonunun vicdanen sonuçlandırılmasını talep etmek için bulunuyoruz'' dedi.