Turkcell, kendi ismiyle çıkardığı telefonların ikincisini kullanıcıların beğenisine sundu. Android işletim sistemi 2.3.3 ile gelen Turkcell T20, dahili Yakın Alan İletişim (NFC) özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Huawei'nin ürettiği Turkcell T20, 3G HSDPA (7.2 Mbps) şebekeleri için destek, 3,5 inç boyutunda 320×480 (HVGA) çözünürlüklü kapasitif hassas dokunmatik ekran, 5 megapiksel kamera, MP3 çalar, Push e-posta özelliği, GPS, Wi-Fi, Pusula ve 4 GB MicroSD harici hafıza gibi özelliklere sahip.

Turkcell T20, 24 ay 250 MB internet dahil ayda 29 TL’ye satılacak. Mevcut tarifesine kontrat yapmayı tercih edenler ise 24 ay boyunca 19,9 TL ödeyerek (3 ay boyunca 250 MB ücretsiz internet) Turkcell T20’yi daha da uygun fiyata satın alabiliyor. Kontratsız seçeneğini tercih edenler ise telefona 419 TL’ye, 3 ay boyunca her ay her yöne 100 dk ve 100 MB internet hedieysiyle birlikte sahip olabiliyor.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’in kendi adını taşıyan ilk markalı telefonu Turkcell T10’un kısa sürede büyük başarı yakaladığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Akıllı telefonlar bugün bilgiye erişimde fırsat eşitliği adına paha biçilmez bir rol oynuyor. Biz, mobiliteyle yaratılacak fırsat eşitliğini Türkiye için kendi sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Türk mühendislerinin geliştirdiği ara yüz ve altyapılar sayesinde benzersiz bir deneyim sunan bu telefonu “Kalite Herkesin Hakkı” sloganıyla makul fiyatla sunarak geniş kitlelerle buluşturmak istiyoruz.”

CEP-T CÜZDAN DÖNEMİ
Turkcell MobilTV’den gncPlay’e, Turkcell Seyahat’ten Turkcell Pusula’ya daha fazla hayat sunan 30 uygulamanın önyüklü olarak geldiği Turkcell T20’deki fark yaratan özelliklerinden bazıları şöyle:
Dahili NFC desteği ile birlikte gelen Turkcell T20, bir operatörün bankacılık uygulamaları ile entegre çıkardığı ilk telefon. Mastercard tarafından onaylı dünyanın ilk birden fazla kredi kartı yüklenilebilen Turkcell T20’de ön yüklü olarak gelen Turkcell Cep-T Cüzdan uygulaması sayesinde Turkcell’liler T20’lerini mobil cüzdana dönüştürecek, alışverişlerini temassız ödeme ile yapabilecek. Turkcell T20 aynı zamanda kimlik kartı, bilet, köprü ve otoyollardan geçiş kartı olarak da kullanılabilecek. Ayrıca özel olarak geliştirilen Turkcell Cep-T Cüzdan arayüzü ile kartların yönetimi ve kontrolü tamamen kullanıcıda olacak, fiziksel kartlar ile gerçek zamanlı olarak takip edilemeyen son ödemelerin gösterilmesi, toplam kazanılan puanlar, bakiye görüntüleme gibi işlemleri yapmak mümkün olacak.

CepKumanda uygulaması bulunan telefonla DLNA desteği olan cihazları yönetebiliyor, herhangi bir kablo bağlantısı kurmadan televizyon üzerinden cep telefonunda yer alan videolar, müzik ve resimler oynatılabiliyor. CebeBağlan uygulaması da cep telefonuna mesaj göndermek, kaybolan telefonun yerini haritadan bulmak, çalınan telefonu kilitlemek ya da alarm çaldırmak gibi diğer pek çok uzaktan yönetim işlemi web arayüzünden yapılabiliyor.