Türkiye'den Filipinler'e yardım

Haiyan tayfununun vutduğu Filipinler'e, yaklaşık 65 ton yardım malzemesi yollandı.

Anadolu Ajansı 11.11.2013 - 00:43

Türkiye'den Filipinler'e yardım

Türkiye, tarihinin en şiddetli doğal afetlerinden birini yaşayan Filipinler'e yardım elini uzattı.

Haiyan tayfunu nedeniyle bu ülkeye çadır, battaniye, mutfak seti ve diğer malzemelerden oluşan 65 ton civarında yardım malzemesi gönderildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yardım malzelerinin uçağa yüklendiği Esenboğa Havilimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler'den alınan bilgiye göre yaklaşık 4,5 milyon insanın tayfundan etkilendiğini, yaklaşık 330 bin kişinin de evsiz kaldığını söyleyen Atalay, ülkede su, gıda, elektrik sıkıntısı çekildiğini büyük bir felaket yaşandığını söyledi.

Can kaybı konusunda net bir bilginin olmadığını, Filipin Kızılay'ının bin 200 ile bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdiğini belirten Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Filipinler Devlet Başkanına telgraf göndererek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini ve Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu söylediğini ifade etti.

Atalay, şöyle konuştu: "AFAD sabahtan beri çalışıyor. Kızılay kanalıyla sağlanan malzemeler öncelikle çadır, battaniye, mutfak seti diğer gerekli malzemeler yaklaşık 65 ton civarında. Bir Airbus 330 kargo uçağıyla götürüyoruz. Çok ihtiyaçlar olabilir. Bu ihtiyaçları da orada tespit ederek bunun peşinden AFAD ve TİKA kanalıyla bunun peşinden yardımlarımız olacak."

Atalay, bir gazetecinin "ekip gönderecek misiniz" sorusuna, "Bu malzemelerin dağıtımıyla ilgili bir ekibimiz var az sayıda. Ayrıca arama kurtarma malzemeleri için de İstanbul'da bir ekibimiz de hazır tutuluyor. Filipinler hükümeti olayın daha ilk anını yaşıyor. Onlar talep ettiğinde o ekibimizi de göndermeye hazırız. Hazır şekilde o ekibimiz bekliyor" yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...