Resmi bir ziyaret için Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed'i telefonla aradı.

Başbakan Erdoğan, Mogadişu'da dün meydana gelen patlamada hayatının kaybeden 72 kişi için taziye dileklerinde bulundu.

Görüşmede patlamada yaralanan 30 kişinin Türkiye'de tedavi edilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye'den bir uçak yaralıları almak üzere Somali'ye hareket edecek.

Başkent Mogadişu'da Eğitim Bakanlığı binasının yakınında düzenlenen intihar saldırısında 72 kişi ölmüş, 100'ün üzerinde kişi de yaralanmıştı.

Ölen ve yaralananların çoğunun Türkiye'de eğitim görmek için burs almaya çalışan öğrenciler olduğu ortaya çıkmıştı.

SALDIRININ İZİ
Saldırının etkisi, patlama alanında oluşan çukurun büyüklüğüyle de ortaya çıkıyor.

Saldırı nedeniyle tüm camları kırılan hükümet binalarının önlerinde kullanılmaz hale gelen araçlar duruyor. Bombalı saldırıda kullanılan aracın parçalarının da bulunduğu alanda, iş makineleri saldırının izlerini temizlemeye çalışıyor. Saldırının olduğu alandaki mescit tamamen yıkılırken, yurtdışında eğitim görmeye hak kazanan öğrencilerin isimlerinin bulunduğu listeler de patlama alanında hala duruyor.

Patlamanın görgü tanıklarından Abdulreşit İbrahim, saldırı sırasında bakanlık binalarının bahçesinde olduğunu söyledi.

Binaların çevresinde çok sayıda öğrencinin olduğunu anlatan İbrahim, “Çocuklar gruplar halinde gelerek o listeleri kontrol ediyorlardı'' diye konuştu.

Listeyi kontrol etmek isteyen öğrencilerin bahçede beklediğini belirten İbrahim, ''Daha sonra büyük bir patlama oldu. Bir anda her yeri toz bulutu kapladı. Toz indiğinde ise hatırladığım son şey öğrencilerin yanmış bedenleriydi'' diye konuştu.

YARALILAR ANLATTI
Patlamada yaralanan öğrencilerden bazılarının tedavileri ise Medina Hastanesinde devam ediyor. Olayda yaralananlardan 18 yaşındaki Fatih Said Hasan, sınav sonucunu öğrenmek için bir arkadaşı ile Eğitim Bakanlığına gittiğini söyledi.

Listeleri kontrol ettiklerinde eğitim için Türkiye'ye gitmeye hak kazandıklarını öğrendiklerini anlatan Hasan, ''Kazandığımızı öğrenince çok mutlu olduk. Arkadaşımla bakanlığın yanındaki bir yere çay içmeye gittik. En son bakanlıkların olduğu alana doğru bir aracın hızla gittiğini gördüm. Daha sonra ise büyük bir patlama oldu'' diye konuştu. Hasan, kendisinin de kolunun kırıldığını belirtti.

Kendisinin listeyi kontrol ettiğini kuzenin de bakması için beklediğini anlatan Ebubekir Osman da ''Binaların olduğu alana zorla girmeye çalışan bir araç gördüm. Daha sonra ise büyük bir patlama oldu. Gözlerimi açtığımda hastanedeydim. Arkadaşlarımdan bazıları saldırı sonucu ciddi şekilde yaralandı'' dedi.

Abshir Mehdi Abiker de listeye baktıktan sonra Türkiye'ye gitmeye hak kazandığını öğrendiğini belirterek, ''Çok mutluydum. Arkadaşlarımın da listeye bakmalarını bekliyordum. O sırada giriş tarafında bir aracın binaların olduğu alana girmeye çalıştığını gördüm. Sonrasında ise hiçbir şey hatırlamıyorum. Benimle bakanlığa gelen arkadaşlarımdan birçoğunun öldüğünü öğrendim'' diye konuştu.