‘Türkiye’nin gerçeği: AKP'ye oy verin’

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’da yaptığı konuşmada, hükümetle barışık yerel yönetimlerin daha avantajlı olduklarını belirterek ‘Bu Türkiye’nin gerçeği’ dedi.

Haberler 22.02.2009 - 16:21

Antalya'nın merkeze bağlı Varsak beldesinde AK Parti'nin seçim irtibat bürosunun açılışına katılan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, ‘Kime oy verelim?’ sorusuna verdiği cevap, ''Hükümetimizle kavga eden, zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini Ankara'dan geçiremiyor. Maalesef bu 'nin gerçeği..." şeklinde oldu.  

Varsak beldesinde partisinin seçim  irtibat bürosunun açılışını yapan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin,  daha sonra seçim bürosunun önünde bulunan bir sandalyeye çıkarak halka seslendi.  Şahin, ''Bugün bu sandalyeye çıkmamın sebebi, sizi daha iyi görebilmem, sizin de beni daha iyi görebilmeniz. Yoksa sizden herhangi bir üstünlüğüm olduğu için buraya çıkmış değilim'' dedi.

Vatandaşlara, ''Kime oy verelim?'' diye soran Şahin, sorusunu, ''Sorunlarınızı en hızlı kim çözecekse ona oy verin'' diye yanıtladı.

Şahin, merkezi hükümetle iş birliği içinde olan belediyelerin daha çok çözüm  ürettiğini vurgulayarak, ''Hükümetimizle kavga eden, zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini  Ankara'dan geçiremiyor. Maalesef bu Türkiye'nin gerçeği. O nedenle halkıyla  barışık, hükümetiyle barışık, devletiyle barışık mahalli yöneticiler işbaşında  olursa bizim sorunlarımız daha çok çözülür'' dedi.

Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in hükümetle samimi diyalog içinde olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bizzat  Antalya'nın sorunlarıyla ilgilendiğini anlattı.

Antalya'nın sorunlarının Ankara'nın desteği olmadan yerel kaynaklarla  çözülemeyeceğini ifade eden Bakan Şahin, Antalya'nın 5 yıl sonra dünyanın en  gözde kenti olacağını, ancak bu projelerin gerçekleşmesi için merkezi bütçenin  desteğine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

2B SORUNU
Şahin, Türkiye'nin mülkiyet konusunda önemli sorun yaşadığına değinerek,  ''Elinde tapu olmasına rağmen tapu iptal davası açılmış binlerce kişi var.  Çarşamba günü Meclis'i izleyin, bu sorunu bakın çözeceğiz'' dedi.

Konuşmasında 2B sorununa da değinen Bakan Şahin, yaklaşık bir ay önce çıkardıkları kanun doğrultusunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2B  arazilerini kimlerin kullandığını tespite yönelik çalışma yaptığını kaydetti.

Bakan Şahin, ''İkinci olarak yapacağımız kanuni düzenlemeyle bu arsaları (2B) kullanan vatandaşlara arsalarını verecek yasayı çıkaracağız. Ancak bunların  çözülmesi için bizimle uyumlu çalışacak yerel yöneticileri seçmemiz gerekiyor''  dedi.

İKİ ÖNEMLİ DÜZENLEME
Bakan Mehmet Ali Şahin, konuşmasının ardından gazetecilerin, hakkında tapu  iptal davası açılmış kişilere ilişkin çıkarılacak yasaya dair sorularını  yanıtladı.

Şahin, Tapu Kanunu'nun 12. maddesine bir fıkra ekleyen veya değişiklik yapan bir teklif sunacaklarını belirterek, ''Yani (Kamu kurum ve kuruluşları da, Hazine de 10 yıllık zaman aşımı  kuralına uymalıdır) şeklinde bir düzenleme olacak. Çünkü Yargıtay, daha sonra da  görüş değiştirdi ve (Hazine mülklerine karşı zaman aşımı geçersizdir) dediği için  50 yıllık tapular iptal edilmeye başladı. Biz tıpkı özel şahıslarda olduğu gibi  10 yıllık zaman aşımını Hazine için de getiriyoruz. Böylece vatandaşlarımızın aleyhine 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl, 50 yıl sonra dava açılmasının önü  kesilecektir'' dedi.

Bakan Şahin, yapacakları düzenlemeyle ecrimisil ödeyerek 2B arazilerini kullanan turizm şirketleri hakkında açılmış davaların da düşeceğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...