Türkiye'yi şikayet eder üslup doğru değil

Fener-Rum Patriği Bartholomeos'un Türkiye'de kendini çarmıha gerilmiş gibi hissettiği yönündeki sözlerine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten tepki geldi.

Haberler 21.12.2009 - 21:13

Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Fener Rum Patriği Bartholomeos'un sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, Çiçek, ''Bartholomeos ile ilgili Sayın Dışişleri Bakanımızın bir değerlendirmesi var. O aynı zamanda bizim açıklamamızdır'' dedi.

Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

''Biz göreve geldiğimizden beri demokratikleşme, hak ve özgürlükler adına çok önemli çabalar, çok önemli gayretler sürdürülmüştür, önemli mesafeler alınmıştır. Bunların tümünü yok farz etmek haksızlık olur. O yüzden Sayın Patriğin eğer bir talebi olabilecekse başka makamlara 'yi şikayet eder tarzda değil zaten bizimle diyalog halinde. Başbakanımız onlarla toplantı yaptı, yapmak istediğimiz işleri orada onlarla konuştular. Dolayısıyla, bu taleplerin içeride değerlendirilmesi daha doğru olur. Türkiye'yi şikayet eder bir üslup bence çok doğru değil. Onun için bunu tasvip etmiyoruz. Doğru da bulmuyoruz. Ne aranacaksa Türkiye'de aranmalıdır diye düşünüyoruz. Bu konuda zaten bir açıklama yapıldı.''

Sayfa Yükleniyor...