Papa ve beraberindeki heyet, İtalya hava yolları Alitalia'nın kendisine tahsis ettiği üzerinde Türkiye ve Vatikan bayrakları bulunan özel uçak ile saat 10.29'da Atatürk Havalimanı'na geldi.
 
Papa Francis uçaktan indikten sonra kendisini karşılayan heyette yer alan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Selami Altınok ile diğer karşılama heyetiyle tokalaştı. Ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos ile kucaklaştı.
 
Karşılama töreninin ardından beraberindeki heyetle Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne doğru yürüyen Papa Francis'un turkuaz halı üzerinde ayağının takıldığı ve sendelediği görüldü. İstanbul Valisi Şahin ile korumalar, Papa Francis'a kolundan tutarak, yardımcı oldu.

Papa Francis ile heyettekiler, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne geçerek, burada kısa bir süre kaldı.
 
Francis kendisi için tahsis edilen "Renault" marka araca binerek, Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı. Koruma araçları da Papa Francis'in aracına eşlik etti.

Papa Francis ve beraberindeki heyet, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul'daki ilk ziyareti için Sultanahmet Camisi'ne geçti. Papa Francis, Sultanahmet Camii'nde İstanbul Müftüsü tarafından karşılandı. İstanbul Müftüsü, Sultanahmet Camii hakkında Papa'ya bilgi verdi. Papa Francis, İstanbul Müftüsi ile birlikte dua etti ve dua yaklaşık 3 dakika sürdü.

Sultanahmet Camii'ni gezen Papa Francis Ayasofya Müzesi'ne geçti. Papa Francis, Şişli'deki Saint Esprit Katolik Kilisesi'nde bir ayin yaptı. 

ŞÜKÜR VE BARIŞ DUASI ETTİLER
Papa Franciscus, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti.

Papa Franciscus'un Fener Rum Patrikhanesi'ne gelişinde kilise çanları çalındı. Franciscus'u kapıda İznik ve Kadıköy metropolitleri karşıladı.

Patrik Bartholomeos da Papa Franciscus'u Aya Yorgi Kilisesi'nin kapısında karşıladı. Kilisenin içerisinde Papa Franciscus, Patrik Bartholomeos'la mum yaktı. Papa ve Patrik birlikte "Doksoloji ayini"ni izledi.

Papa Franciscus, kilisede "Muhterem ve Aziz Kardeş" diye hitap ettiği Bartholomeos'la dua etme şansını bulduğu için şükranla dolu olduğunu söyledi. Papa Franciscus, "Ortak umut asla düş kırıklığı yaratmaz çünkü bize ve zavallı gücümüze değil ama Tanrı'nın sadakati üzerine kurulmuştur" dedi.

Patrik Bartholomeos da Rumca yaptığı konuşmada, Papa Franciscus'a, "Eski Roma ile Yeni Roma arasında sembolik köprü kuran ve Havari Petrus ile Havari Andreas arasındaki kardeşlik sevgisini taşıyan sizleri sevgi, şükran ve mutluluk ile ağırlamaktayız" dedi.

Papa VI Paul, Papa II. Jean Paul ve XVI. Benedict'in ziyaretlerini hatırlatan Bartholomeos, Papa Franciscus'un da kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Patrik Bartholomeos, "Takdir ve memnuniyetle değerlendirdiğimiz buluşmamızı, tarihi bir olay ve mutlu geleceğin emaresi olarak değerlendirmekteyiz" diye konuştu.

Bartholomeos, konuşmasında Patrikhane için "cefakar evrensel kilisemiz" tabirini kullanırken, "kutsal" diye nitelendirdiği Papa Franciscus'un ziyaretinin aralarındaki kardeşlik münasebetini taçlandırmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Papa Franciscus ile Patrik Bartholomeos, birbirlerini yanaklarından öperek, sarıldı. Ardından Bartholomeos, Papa Franciscus'u takkesinden öptü.

Patrik Bartholomeos ve Papa Franciscus, kilisede bulunanları kutsadı, birlikte şükür ve barış duası etti. Ayinin ardından dini liderler Patrikhane binasına geçti. Burada Patrik Bartholomeos'un, Papa Franciscus'a binaya ilişkin bilgi verdiği görüldü.

Daha sonra Papa Franciscus ve Patrik Bartholomeos, yaklaşık yarım saat baş başa görüştü. Papa Franciscus, Fener Rum Patrikhanesi'nden ayrılmadan önce Patrikhane Sinodu'nun üyeleriyle tanıştırıldı.

Patrik Bartholomeos, Papa Franciscus'a Aya Yorgi'nin ikonunu, Papa Franciscus da Bartholomeos'a Vatikan Kütüphanesi'nde bulunan 11. yüzyıla ait bir Yunanca el yazmasının tıpkı basımını ve Saint Peter Bazilikası'nın 9. yüzyıla ait mozaiğinin kopyasını hediye etti.

Papa Franciscus, Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ziyaretinin ardından geceyi geçireceği Harbiye'deki Vatikan Temsilciliği'ne geçti.

YARIN YİNE İSTANBUL'DA
Papa Francis ziyaretinin son günü olan yarın ise, İstanbul'daki Patrikhane'nin kuruluşuna ilişkin gerçekleştirilecek olan, yine ST. George Kilisesi'ndeki ayine katılacak. Ortodoks Hristiyanların Aziz Andreas Yortusu da 30 Kasım'da yapılıyor.

Bunun ardından Papa ve Patrik Bartholomeos ortak bir deklarasyona imza atacak ve birlikte bir öğlen yemeği yiyecek.

Emerit Papa 16. Benediktus da, 2006 yılında yaptığı Türkiye ziyareti için Aziz Andreas Yortusu'nun kutlandığı günleri seçmişti.

EFES'E GİTMEYECEK
Papa 6. Paul, Papa 2.Jean Paul ve Papa 16. Benediktus'tan sonra Türkiye'yi ziyaret eden 4'üncü Papa olan Francis, selefleri gibi Efes'teki Meryem Ana Kilisesi'nin ziyaretini programına almadı.