Tutukluluk üst sınırı düşecek

Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresi üst sınırını 10 yıla çıkaran kanun hükmünü iptal etmesinin ardından hükümet yeni bir düzenleme hazırlıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ süreyi 7,5 yıla çekeceklerini söyledi. Ancak muhalefet partisine göre bu adım yeterli değil.

NTV Haber 03.02.2014 - 10:45

Tutukluluk üst sınırı düşecek

Çok tartışılan uzun tutukluluk süresinin üst sınırı 10 yıldan 7,5 yıla çekiliyor.

Anayasa Mahkemesi, devlete karşı terör suçlarında azami tutukluluk süresini 10 yıla çıkaran düzenlemeyi iptal etmiş, makul süre olarak 5 yılı işaret etmişti. Bu kararın ardından hükümet harekete geçti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yapılacak düzenlemeyi anlattı.

Bozdağ, "Tutukluluk süresini 10 yıldan 7,5 yıla çeken bir adım atıyoruz. İleride bunun 5 yıla da çekilmesi lazım. 10 yıllık tutukluluk süresi gerçekten çok. Eğer bir devlet 10 yıl süreyle vatandaşını soruşturup hala 'Sen bu suçu işlemişsin cezan da şu diyemiyorsa' orada hukuk devleti açısından savunulacak hiçbir durum yok. Esasında 5 yıla çekilmesi gerekir, fakat yaptığımız etki analizi çerçevesinde bunun 7,5 yıl olarak belirlenmesi noktasında bir çalışmamız var" dedi.

Bozdağ'ın bu açıklamaları muhalefet cephesinde de yankı buldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu adımın yeterli olmadığını, asıl çözümün Özel Yetkili Mahkemelerin kararlarının iptali olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, "Süreyi 7.5 yıla çekmeleri bir aşama ama bence süreyi uzatmak veya süreyi kısaltmanın çok daha ötesinde Özel Yetkili Mahkemeler'in verdiği kararların mutlaka yeniden gündeme getirilmesi gerekiyor. Yani bu mahkemelerin verdiği kararların iptal edilip yargılamanın yeniden yapılması gerekiyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...