Twitter davalarında bir ilk

Twitter üzerinden manken Nilay Dorsa'ya ''hakaret ettiği'' ve ''tehditte bulunduğu'' gerekçesiyle yargılanan sanık hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Karar, Twitter davalarıyla ilgili ilk olma özelliği taşıyor.

Anadolu Ajansı 27.12.2012 - 16:24

Twitter davalarında bir ilk

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davaya, sanık Sercan Dinçşahin katılmadı. Duruşmada, davacı manken Nilay Dorsa ile avukatı Ömer Turanlı ise hazır bulundu.

Kendisine sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden hakaret ettiğini öne sürdüğü Sercan Dinçşahin’den şikayetçi olduğunu belirten Dorsa ''Ben sanığı tanımam. Beni Twitter üzerinden tehdit etmiş ve bana hakaret etmiştir. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum'' diye konuştu.

Nilay Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı da ''Sanığın, müvekkilimin eski arkadaşı olduğu yönünde açıklamaları gerçek dışıdır'' dedi.

Sercan Dinçşahin’in açık adresinin tespit edilemediğini belirten hakim, sanık hakkında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi. Sanığın savunmasının alınmasının ardından serbest bırakılması kararlaştırıldı.

Türkiye'de ''Twitter'' üzerinden yapılan hakaretlerle ilgili açılan davalar kapsamında ilk kez bir sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, daha sonra duruşmayı erteledi.

HAKARET VE TEHDİT TWEET’İ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli bir kişinin manken Nilay Dorsa'ya Twitter yoluyla ''Sen her yüzüne güleni, dostun sanma ama beni has düşmanın bil bundan böyle'' ve ''Ben seni mahkemeye vereceğim. Sen dua et ki karşıma bu yakınlarda çıkmayasın pislik'' şeklinde tehdit ve hakaret içerikli mesajlar yazdığı belirtiliyor.

Dorsa'nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada mesajların Sercan Dinçşahin tarafından yazıldığının tespit edildiği aktarılan iddianamede, ifade vermeye çağrılan şüphelinin ''Nilay Dorsa'nın eski arkadaşı olduğu, tehdit ve hakaret içerikli mesajların kendisi tarafından bir anlık öfkeyle yazıldığı'' beyanında bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, hakaret ve tehdit içerikli mesaj atan Sercan Dinçşahin'in, Türk Ceza Kanunu'na göre bu suçlar 9 ay ile 4 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Duruşma çıkışı adliye önünde bir açıklama yapan Nilay Dorsa, ''Benim davam, Twitter'dan hakaret davası. Bana hakaret eden şahsı tanımıyorum. Sosyal mecra da olsa kimse kimseye hakaret etme hakkına sahip değildir. Bu yüzden biz de davacıyız'' dedi.

Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı da, ''Tanımadığımız bir vatandaş. Müvekkilimin arkadaşı değil. Twitter'dan müvekkilime hakaret ve tehditler ediyor. Bundan dolayı da davaya gittik. Kendisi duruşmaya gelmedi. Hakkında yakalama kararı çıktı'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...