Ümit: Öküzün altında buzağı aramak

Sanata sansürü ve müdahaleyi tümüyle yanlış bulduğunu ifade eden yazar Ahmet Ümit, ''Fareler ve İnsanlar' ile 'Şeker Portakalı'nda sakınca aramak öküzün altında buzağı aramaktır'' dedi.

Anadolu Ajansı 04.01.2013 - 15:18

Ümit: Öküzün altında buzağı aramak

Yazar Ahmet Ümit, "Şeker Portakalı" ile "Fareler ve İnsanlar" isimli kitapların İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sakıncalı bulunduğu iddiasına ilişkin, ''Fareler ve İnsanlar ile Şeker Portakalı'nda sakınca aramak öküzün altında buzağı aramaktır'' diye konuştu.
    
Fatih'teki Büyük Reşit Paşa Ortaokulu, ''Yazarlar Okullarda'' projesi kapsamında düzenlediği ''Okuyorum Yazıyorum'' etkinliğinde yazar Ahmet Ümit'i ağırladı.

Çocukken yazdığı bir hikayenin 40 dilde yayımlandığını anlatan Ümit, yazar olmaya o yaşlarda karar verdiğini, şu anda da yazmanın kendisi için bir ihtiyaç haline geldiğini belirtti.

'O KİTAPLARI SAKINCALI BULMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL'
Ümit, sanata sansürü ve müdahaleyi tümüyle yanlış bulduğunu ifade ederek, ''Sanat eserinin yanlışlığı, yasaklayarak değil, karşısına bir eser koyarak anlatılır. Nasıl ekonomiye, ekonomi dışında müdahalede bulunduğunuz zaman iş rayından çıkarsa, sanata da sanat dışında müdahalede bulunduğunuz zaman iş rayından çıkar. 'Fareler ve İnsanlar' ile 'Şeker Portakalı'nda sakınca aramak öküzün altında buzağı aramaktır. O kitapları sakıncalı bulmak kimsenin haddi değildir'' diye konuştu.

Öğrencilerin, geleceğin kulları değil, özgür insanları olduğunu vurgulayan Ahmet Ümit, ''Bütün kitaplar okunmalı ki, insanlar neler olduğunu anlayabilsin. Sansürle, yasaklayarak, yakarak, insanlık bir yere varamaz. Bazı kararlarımızı her şeyi okuyarak, her şeyi öğrenerek vermemiz lazım. 'Fareler ve İnsanlar' ile 'Şeker Portakalı'nı mutlaka okuyun. Bu yasaklar bizi geri bırakıyor. Bu anlayış sadece çocuklara değil, topyekun tüm ülkeye zarar vermektedir'' değerlendirmesinde bulundu.

Ahmet Ümit ayrıca, herkesin sahip olduğu görüşün karşıt görüşünü öğrenmesi gerektiğini anlatarak, kendisinin sol görüşlü bir yazar olduğunu kaydetti. Konuşmasının ardından kitaplarını imzalayan Ümit, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

DİNÇER: HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMADI
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Şeker Portakalı'' ile ''Fareler ve İnsanlar'' kitaplarına ilişkin yaptığı açıklamada, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine konunun değerlendirildiğini, her iki kitabın da Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiyeleri arasında olduğunu, herhangi bir işlem yapılmadığını söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...