Mustafa Altıoklar'a, Erdoğan'a hakaretten ceza

Yönetmen Mustafa Altıoklar, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 6 bin lira idari para cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 28.12.2015 - 16:09 | Son Güncelleme : 28.12.2015 - 16:17

Mustafa Altıoklar'a, Erdoğan'a hakaretten ceza

Ünlü yönetmen Mustafa Altıoklar, Gezi eylemleri sırasında katıldığı bir televizyon programında Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Altıoklar’ın bu cezası 6 bin lira para cezasına çevrildi.

Bakırköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya taraf avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan sanık Altıoklar'ın avukatı Nihal Hande Ünal, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız da sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Hakim Mehmet Sami Haznedar, sanık Altıoklar'ın hakaret ettiği sabit olduğundan eylemin işleniş biçimi ve özelliğini dikkate alarak, 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına, suçun kamu görevlisi olan dönemin Başbakanına karşı olmasından, cezanın 1 yıla çıkartılmasına hükmetti.

Mahkeme, Altıoklar'ın duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak cezasının 10 aya indirilmesine ve cezasını günlüğü 20 liradan 6 bin lira adli para cezasına çevrilmesine karar verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Mustafa Altıoklar'ın, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı ''kamu görevlisine hakaret'' suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Sayfa Yükleniyor...