Uykudaki ayılar

Orman Genel Müdürlüğü'nün doğal hayata yönelik projeleri kapsamında, aylarca süren çalışmaların sonunda boz ayılar, Türkiye'de ''ilk kez'' kış uykusunda görüntülendi.

Anadolu Ajansı 15.03.2010 - 10:36

Uykudaki ayılar

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci,  orman denince akla sadece ağaçların gelmemesi, ormanı ve ormancılığı yaban hayatıyla, flora ve faunasıyla bir bütün olarak değerlendirmek gerektiğini belirtti.

Doğal hayatın tüm canlılarının ilgi alanlarına girdiğini bildiren Kahveci, ''Ormanlarımızda geyik, karaca, tavşan, yaban domuzu, çakal, kurt ve ayı gibi doğal hayatın pek çok unsuru barınıyor. Bunların yaşam alanlarını sağlamak ve belli bir habitat koruması çerçevesinde değerlendirmek bizim görevlerimizden biri'' dedi.

Türkiye'deki ormanlarda yaklaşık 5 bin civarında ayı bulunduğunu, bunların sayısında son yıllarda ciddi artış yaşandığını ifade eden Kahveci, şunları söyledi:''Ayıların nasıl yaşadıkları, bu ekosistem içerisinde varlıklarını nasıl sürdürdüklerine yönelik bir çalışma başlattık. Bu kapsamda belki Türkiye'de, belki Avrupa'da bir ilki de gerçekleştirme şansı bulduk. Artvin Borçka'da bir ayıyı kış uykusunda görüntüledik. Sanki ayılar kış uykusundan 4-5 ay hiç çıkmazlar gibi anlaşılıyor ama bunun böyle olmadığını yaptığımız çalışmayla gördük. Bir arkadaşımız, ayıları kış uykusunda görüntülemek için günlerce karda kışta bekleyerek, adını 'Kestane' koyduğumuz bir erkek boz ayının filmini çekti. Görüntüler bize enteresan geldi. Bunları kamuoyuyla paylaşmak istedik. Bu görüntüler belki bilimsel alanda çeşitli yorumlarla kullanabilir, bazıları heyecanla ve merakla seyredebilir, herkes bu habitattan, bu görüntüden ders alabilir diye böylesi bir çalışma yaptık.Ayılarla ilgili bir çok filmin çekildiğini biliyoruz ve görüyoruz ancak bu bizim bildiğimiz kadarıyla, ayılarla ilgili kış uykusunda, tamamen doğal ortamında böylesi bir film ilk defa çekiliyor.''Kahveci, çalışmayla ayıların yaşadığı ortamlar hakkında da daha genel bir fikir edindiklerini ve bilgilerinin biraz daha netleştiğini vurguladı.Çalışmaların aylarca sürdüğünü anlatan Kahveci, amaçlarının doğaya ilişkin konularda kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu, bundan sonra da bu tür çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.Kahveci, isteyenlerin görüntülere www.ogm.gov.tr internet adresinden ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.
Orman Genel Müdürlüğü ekiplerince çekilen görüntülerde, bir boz ayı topladığı çalıları bir kayaya yerleştiriyor. Burada kış uykusuna yatan ayı, zaman zaman kaldığı yerden çıkarak geziyor. Görüntülerde ayrıca ayının dik kayalara tırmanışı da yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...