Vali Mutlu’dan hanutçulara: Ayağınızı denk alın

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte hanutçuluk yaparak turistleri rahatsız eden işletme sahiplerini uyardı: “Herkes ayağını denk alsın.”

Anadolu Ajansı 03.01.2013 - 14:15

Vali Mutlu’dan hanutçulara: Ayağınızı denk alın

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 2012 yılında yapılan turizm çalışmalarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşma yaptı.

Kente gelen turist sayısının artığını dile getiren Vali Mutlu, ''İstanbul'da 2012 yılında yüzde 16,5'luk turist artışı oldu. Bu oran, büyük bir memnuniyet vesilesidir. Fakat önümüzde kat edeceğimiz daha çok yol var. Nihai hedefimiz 2023'lü yıllarda turist sayısını 20 milyonların üzerine çıkarmak ve milli geliri turizmde önemli bir paya kavuşturmaktır'' dedi.

Kongre turizmindeki artışa da dikkat çeken Mutlu, şu ifadeleri kullandı: “Kültür ve kongre turizminde aldığımız mesafeler göğsümüzü kabartıyor. Dünyanın 6. büyük kongre turizmine sahip bir şehri olarak İstanbul, önemli bir gururu paylaşıyor. Bunu ileride ilk 3'e sokmak gibi bir hedefimiz var. Müzelerde yüzde 20 civarında artış var. Kültür turizmine yönelik turların sayısı artıyor.''

'HERKES AYAĞINI DENK ALSIN'
Vali Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul ile ilgili geçen haftalarda yapılan olumsuz haberle herkesin üzüldüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:

''Bir musibet, bin nasihatten iyidir diye bir söz var. Hanutçuluğa ciddi bir şekilde parmak bastık. Açıkça söylüyorum; hanutçuluk yapmak suretiyle turistleri iğfal eden, rahatsız eden bir görüntüye bu şehirde bundan sonra ebediyen müsaade edilmeyecektir. Derhal bu işletmelerle ilgili işlem yapıldı, 5 işletmeyi kapattık. Bu işletmelere yönelik takibimizi sürdüreceğiz.

İstanbul'un tamamında bu işe bulaşmış, bu sistemle turisti rahatsız eden kim varsa bunlara karşı ciddi denetim mekanizmalarını kurduk. Hanutçuluğa bulaşmış her türlü işletmeyle ilgili ciddi müeyyidelerimizi uygulayacağız.

2013 yılı turizm sektörümüzün bu tür problemlerinin temizlendiği bir yıl olacaktır. Bu meseleyi İstanbul'un meselesi olmaktan çıkaracağız. Herkes ayağını denk alsın.''

Vali Mutlu, turistlere yönelik aynı davranışı sergileyen taksicilere karşı da 2013 yılında sıkı denetim yapacaklarını vurguladı.

'OTOPARKA İHTİYACIMIZ VAR'
Kentteki trafik sorununa ilişkin bir soru üzerine Mutlu, İstanbul'da 3 milyon 100 bin araç bulunduğunu, her gün 450-500 civarında aracın İstanbul trafiğine çıktığını belirtti.

Geçen yıl yapılan denetimler sonucunda 2 milyon 700 bin cezai işlem yapıldığını ifade eden Mutlu, ''Bu şehrin trafik denetiminde bu kadar güçlü bir duruşumuz var. İstanbul'da 454 bin civarında yasak parklanma cezası uygulandı. Yeteri kadar otopark alanı üretme ihtiyacımız var. Ana arterlerde yasak park cezası uygulanıyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...