Valiliğin davetine 7 bin kişi katıldı

Cumhuriyetin 87. yıldönümü dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı'nda resepsiyon verildi.

Haberler 30.10.2010 - 01:36

Dolmabahçe Sarayı Hasbahçe'deki resepsiyonda, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu davetlileri karşıladı.


Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasında düzenlenen ışık, lazer ve havai fişek gösterisi için Dolmabahçe Sarayı'nın rıhtım bölümüne geçildi.

İstanbul Valisi Mutlu, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 87. şeref yaşını büyük bir sevinçle, coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Vali Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, konuşmaların ardından butona basarak, 16 ayrı noktadan yapılacak 48 bin adet havai fişek atışını başlattı.

Havai fişeklerin renk kattığı gösteride, Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemiyle 800 metre ateş şelalesi oluşturuldu. Yaklaşık yarım saat süren havai fişek gösterisi, izleyenleri büyüledi.

Ortaköy ve Beşiktaş sahiline kurulan ses sistemiyle vatandaşlar havai fişek gösterilerini izlerken, ses aktivitelerini de dinledi.

Dolmabahçe Sarayı'ndaki davetliler, gösterinin ardından ellerindeki Türk bayraklarıyla 10. Yıl Marşı'nı söyledi.

Daha sonra Vali Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, dev boyutlu Cumhuriyet pastasını kesti.

Resepsiyona, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, sanat, siyaset, iş ve medya dünyasından davetliler ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Öte yandan, kutlamalar kapsamında kent genelindeki cadde ve meydanlara 60 bin Türk bayrağı, 2 bin elektrik direğine Cumhuriyet flaması ve 50 üst geçide de duyurular asıldı.

Sayfa Yükleniyor...