Van depremi sonrası Bitlis raporu

Sarsıntıların yoğun olarak hissedildiği Bitlis'te, hasar gören 8 kamu binasının boşaltıldı, yüzlerce eve de oturulamaz raporu verildi.

28.11.2011 - 12:26

Depremden zarar gören Ahlat'ta Yunus Ensari İlköğretim Okulu, Adilcevaz Atatürk İlköğretim Okulu, Adilcevaz Hükümet Konağı, Adilcevaz İlçe Emniyet Müdürlüğü, Bitlis Emniyet Müdürlüğü ve Bitlis Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü binaları boşaltıldı

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, ''İl genelindeki okulların yüzde 100'ünü denetimden geçirdik. Yüzde bir risk olan okullarımızda dahi öğrenci barındırmayacağız. Depremden 2 okulumuz ve 6 kurum binamız hasar gördü. Bunları boşalttık. Öğrencilerimizi başka okullara aldık. Öğrencilerimiz sorunsuz bir şekilde eğitimlerine devam ediyor. Boşaltığımız kurumları da uygun olan binalara aldık. Onlarda faaliyetlerini yürütüyor'' açıklamasında bulundu.

Öte yandan, il genelinde bine yakın binanın incelendiğini ve bunlardan 750'sine oturulamaz raporu verildiğini açıklayan Yılmaz, ''750 eve oturulamaz raporu verildi. Depremde evleri hasar gören aileler şu anda çadırlarda yaşıyor. AFAD Başkanlığı'ndan gelecek olan raporlar doğrultusunda hareket edeceğiz. Kiralık evlere çıkacak olan ailelerin, kiralarının bir kısmını afetten dolayı biz ödeyeceğiz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...