NTV

Van'da 4 terörist yakalandı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Polis noktasına saldırı yolunda olduğu belirtilen teröristler arasında, uzun süredir takip edilen bölge sorumlusunun da olduğu kaydedildi.

Van'da emniyet ekiplerin yapmış olduğu bir uygulama esnasında, şüpheli görülerek durdurulan bir minibüste PKK terör örgütüne mensup 4 kişi silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

Van Valisi Münir Karaloğlu, operasyonun saat 17.00 sularında havaalanı kavşağında yapıldığını belirterek, "Alınan ilk bilgiye göre, havaalanı kavşağını geçselerdi, ilk noktadaki polislere saldırı düzenleyip kaçacaklardı" dedi.

Vali Karaloğlu, "Tüm Türkiye'nin Van için seferber olduğu güzel bir ortamda fitne odakları, vatandaşların arasındaki bu muhabbet köprüsünden rahatsız olanlar, bugün Van'ı kana bulamak için harekete geçtiler. Van'a geldiler" ifadelerini kullandı.

Yapılan ilk incelemede, sürücünün aracının gasbedildiğini iddia ettiğini bildiren Vali Karaloğlu, şöyle devam etti: ''Ne kadar doğru olup, olmadığı araştırılıyor. Ele geçirilen 4 teröristin 2'si Irak uyruklu. 1 tanesi İran uyruklu. 1 tanesi de Türk vatandaşıdır. Bir tanesi örgütte önemli şahıs, bölge sorumlusu. Bizim uzun süre takip ettiğimiz terörist.''

ELE GEÇİRİLEN MÜHİMMAT
Vali Karaloğlu, "Araçta yapılan aramada 3 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, buna ait 15 adet şarjör, 8 adet el bombası, 1 adet Clock marka tabanca, buna ait 2 dolu şarjör, 1 dürbün, 1 adet radyo. Bu radyo daha önce de ele geçirilen örgüt mensuplarının haberleşmede kodlu olarak konuştukları, Kandil ile kırsaldaki ekibin haberleşmesi için kullanılan radyo. Çok sayıda doküman ele geçirildi'' dedi.

Toplantıda, operasyon sırasında ele geçirilen malzemeler de basına gösterildi.