Vekilin torununu kaçıran 4 kişi tutuklandı

Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun 12 yaşındaki torununu fidye için kaçırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü tutuklanırken, vekil ve torunu basın toplantısı düzenledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.07.2009 - 22:04

Vekilin torununu kaçıran 4 kişi tutuklandı

Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun 12 yaşındaki torununu fidye için kaçırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü tutuklandı.

Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun 12 yaşındaki torununun kaçırılmasıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'nda ifadeleri alınan zanlılardan Kadir A, Mehmet U. ve Mehmet Y, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kavas ve Ömer Faruk A. adlı kardeşler ile Yakup K. ve Mehmet A. ise mahkemece tutuklandı.

BİRKAÇ ÇOCUK DAHA KAÇIRACAKLARDI!
Konuyla ilgili bir açıklama yapan milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, torununu fidye için kaçıranların iflas etmiş bir fabrika sahibi ve çevresindekiler olduğunu öğrendiklerini, bu kişilerin birkaç zengin ailenin çocuğunu kaçırıp, alacakları fidyeyle borçlarından kurtulmayı planladıklarını öğrendiklerini söyledi.

Eyyüpoğlu, ''Emniyet güçlerimiz çok önemli bir olayı kimsenin burnu bile kanamadan çözdü. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Torumu fidye için kaçıranlar iflas etmiş bir fabrika sahibi ve çevresindekiler. Bu kişiler birkaç zengin çocuğunu kaçırıp, alacakları fidyeyle borçlarından kurtulmayı planlıyormuş. Daha önce de 3 çocuğu kaçırmışlar. Bunlardan ikisinin ailesi istenilen fidyeyi vermiş ve bu konuda emniyeti bilgilendirmemiş. Diğeri ise bir esnafın çırağı olduğu için serbest bırakılmış. Böylesine tehlikeli bir çetenin daha fazla insanın canını yakmadan çökertilmiş olması sevindirici. Bu kişiler adalete teslim edildi. Zanlıların hak ettikleri cezayı alacaklarından şüphemiz yok'' dedi.

''KURTARILACAĞIMI BİLİYORDUM''
Torun Seyit Eyyüpoğlu ise fidyecilerin kendisini kaçırdıktan sonra bir çırçır fabrikasında 1 gün alıkoyduklarını söyledi.

Olayla ilgili tüm detayları polis ekiplerine anlattığını ve zanlıları teşhis ettiğini ifade eden Eyyüpoğlu, ''Kaçırıldığım için hiç korkmadım, kurtarılacağımı biliyordum. Bugün buradaysam taşıdığım soyadından kaynaklanıyor. Soyadımla gurur duyuyorum. Bugün burada olmayı adaşım olan dedeme borçluyum. Kendisine teşekkür ediyorum'' dedi.

OLAY
Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun ilköğretim öğrencisi olan ve kendisiyle aynı adı taşıyan 12 yaşındaki torunu, Yenişehir semtindeki evlerinin yakınında 3 gün önce bir otomobile bindirilip kaçırılmıştı.

Çocuğun babası Abdurrahman Eyyüpoğlu ile irtibata geçen zanlılar, 150 bin TL fidye talep etmişti. Parayı, polis ekiplerinin gözetiminde Şanlıurfa-Gaziantep otoyolunun girişinde fidyecilere veren Eyyüpoğlu, olay yerinden uzaklaştıktan sonra çocuğunun İpekyol Kavşağı'nda serbest bırakıldığını öğrenmişti.

Bunun üzerine harekete geçen polis, takibe aldıkları zanlıların 4'ünü aynı gün, diğerlerini de bir gün sonra düzenlenen operasyonla gözaltına almıştı.

Sayfa Yükleniyor...