Veri depolamada süper hızlı performans

Veri depolama ve sabit disk alanında teknolojiler sunan Western Digital, süper hızlı veri transferi teknolojisi Thunderbolt uyumlu ürünlersunmaya devam ediyor.

03.07.2013 - 10:27

Veri depolamada süper hızlı performans

Western Digital, başarılı bir veri depolama ürünü olan My Book VelociRaptor Duo ile yüksek performans beklentisi olan bilgisayar kullanıcılarını tatmin edecek bir ürün olarak belirdi.

Kolay kullanılan ve hiçbir alet gerektirmeden kolayca çıkarılıp takılabilen sabit sürücüler içeren VelociRaptor Duo, WD’nin My Book serisindeki eski modellerine çok yakın bir tasarıma sahip. Yaklaşık 2,5 kg ağırlığındaki ürün her biri 1 TB kapasiteli iki sürücü içeriyor.

Açma-kapama tuşu bulunmayan VelociRaptor Duo, arkasında adaptör için DC girişi ve iki Thunderbolt bağlantısı bulunduruyor. Cihazın ön tarafında ayrıca güç/faaliyet göstergesi olarak bir LED aydınlatma bulunuyor. Cihazın üzerine hafifçe bastırarak kapağını kolayca açabiliyorsunuz.

Sürücülerin sahip olduğu 10,000 rpm (dakikada devir sayısı), 10 Gb/s Thunderbolt bağlantı hızıyla yüksek performanslı bir depolama gücü ortaya koyuyor. WD’nin sürücü yazılımıyla gelen ürün, RAID ayarlarını (RAID 0, 1 veya JBOD) birkaç saniyede yapmanızı sağlıyor.

WD’nin veri yazma ve okuma hızlarında sırasıyla maksimum 380 Mb/s ve 400 Mb/s hıza ulaştığını belirttiği VelociRaptor Duo, aşırı ısınma sorununu da kasa içindeki tek fanı ve tasarımla aşmış görünüyor. VelociRaptor Duo alttansoğuk havayı alırken yukarıda aralıklı kapağından sıcak havayı dışarı atıyor.

Apple ürünleri için Mac OS 10.6.8;  Windows ile çalışan bilgisayarlar için de Windows 7 ve üzerindeki işletim sistemlerini destekleyen VelociRaptor Duo, tek bir kabloyla çok yüksek hızda veri transferi yapmak ve videodan sese kadar her çeşit veriyi hızlı bir şekilde okuyabilmek isteyen her tüketici için çok ideal bir cihaz.

SSD (solid state drive) benzeri performans gösteren mekanik diskleri ve fiyatıyla, sıradan tüketiciler için fazla gelebilecek olan VelociRaptor Duo, çalışma ortamlarında ve  üstün performans isteyen spesifik tüketiciler için iyi bir çözüm olabilir.

Artıları

- İyi tasarım ve pratik kullanım,

- Yüksek performans,

- RAID 0,1 ve JBOD sürücü ayarları yapılabilmesi.

Eksileri

- 900 dolar fiyatıyla biraz pahalı,

- Thunderbolt dışında bağlantı seçeneği sunmaması,

- Windows OS ile uyumlu olsa da, Thunderbolt Mac dışındaki bilgisayarlarla henüz uyumlu değil.

Son olarak Thunderbolt’a da kısaca değinelim:

Thunderbolt nedir?
Thunderbolt (ilk olarak adı Ligth Peak olarak düşünülmüştü) Apple’ın 2011'de MacBook Pro modelleriyle sunduğu bir çevre birimi cihazları bağlantısı teknolojisi. Intel’in geliştirdiği teknoloji, video, ses, veri ve DC bağlantısını tek bir kabloda topluyor. PCIe (PCI Express) ve DisplayPort (DP) bağlantı teknolojilerini taban alan Thunderbolt, hard drive, birden fazla sabit disk içeren RAID array, görüntü yakalama yazılımları ve ağ arayüzleri için yüksek hızda veri transferi imkanı sunuyor. DisplayPort kablosuyla HD video iletimi sağlayan Thunderbolt, bağlı olduğu çevre birimi aygıtlarına da 10 Watt’a kadar güç veriyor.

Ne kadar hızlı?
Çift kanal ile iletim yapan Thunderbolt, 10 saniyede Gigabit (Gb/s) bant genişliği olmak üzere toplamda 20 Gb/s veri akışı kapasitesine sahip. Aynı zamanda çift yönlü olan Thunderbolt, aynı anda hem veri alıyor hem de iletiyor. USB 3.0’dan çok daha hızlı veri transferi imkanı sunan Thunderbolt, Windows PC’lerde bulunan eSATA arabirimlerine de fark atıyor.Thunderbolt’un USB 2.0 ve FireWire 800’e oranla veri transferi hızı sırasıyla 20 ve 12 kat daha fazla.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...