Virtüöz

Bir küçücük fırfır kanatlı manakin, Güney Amerika'da, bulut ormanlarının derinliklerinde kanatlarını kullanarak ötüyor.

03.05.2012 - 17:20

Virtüöz

Bilim insanları, bu karmaşık, garip ve inanılmaz eğlenceli davranış biçiminin nasıl geliştiğini ancak yakın dönemlerde anlamaya başladı.

Manakini faaliyet halinde görmek, tropikal bir ormanda olağanüstü bir şarkı ve dans gösterisine tanıklık etmekle eşdeğer. Bilinen 40 türün hemen hemen yarısı gövdelerinin çeşitli bölümlerini oynatarak müzik yapıyor. Kur heyecanı içindeki erkekler, hamle, yüz çevirme, hazırol, geriye kayma (Michael Jackson'ın moonwalk dansına çok benziyor) gibi isimleri olan hareketler sergiliyor.

Charles Darwin, İnsanın Türeyişi'nde manakinlerden söz ediyordu. Bu kuş hakkında 1871'de yazdığı raporunda, "Seslerin çeşitliliği... ve böylesine sesler çıkarmak için kullanılan yöntemlerin çeşitliliği olağanüstü," demişti Darwin. "Böylece bu yöntemlerin cinsellik açısından oynadığı önemli rol konusunda kayda değer bilgiler ediniyoruz." Ancak bu kuşların müzik yapma mekanizmalarının keşfi 100 yıldan da uzun bir süre gerektirdi.

Kolombiya ve Ekvador'da yaşayan fırfır kanatlı manakinler sadece bir avuç kuşbilimci tarafından inceleniyor. Ve büyük olasılıkla hiçbiri bu kuşların dilinden Kim Bostwick kadar iyi anlamıyor. Önce Yale'de, danışmanı Richard Prum ile doktorası üzerinde çalışırken ve ardından, 2002'den bu yana, Cornell Üniversitesi'nin Omurgalılar Müzesi'nde küratör olarak yaptığı çalışmalarla, en göze çarpan manakin türü olan fırfır kanatlı manakin erkeğinin şifresini kıran kişi Bostwick oldu. Bu tür, dişilerin aklını çelmek amacıyla tik tik tınnn sesini çıkarmak için tüylerini kullanan tek kuştu.

Devamını National Geographic Türkiye'nin Mayıs 2012 sayısında okuyabilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...