Yağmur Balbay okuldan uzaklaştırıldı mı?

“Ergenekon” tutuklusu CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay'ın “Teröristin kızı damgasını yedim” şeklindeki açıklaması nedeniyle okuldan uzaklaştırıldığı öne sürüldü.

Haberler 29.03.2013 - 11:32

Yağmur Balbay okuldan uzaklaştırıldı mı?

“Ergenekon” tutuklusu CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay, geçtiğimiz günlerde Norveç’te gerçekleştirilen “Özgür Medya Konferansı”nda yaptığı konuşmada, “Teröristin kızı damgasını yedim, okuldan dışlandım” demişti.

Yağmur Balbay’ın, bu sözleri nedeniyle Tevfik Fikret Lisesi’nden uzaklaştırıldığı iddia edildi.

Öğretmenlerinden empati kurmalarını beklediğini belirten Yağmur Balbay'ın “Babamı savunmaya devam edeceğim” dediği öğrenildi.

Bu arada, CHP, okuldan uzaklaştırılma iddiasını TBMM gündemine taşındı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Milletvekili Umut Oran, "Yağmur Balbay’ın Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nden uzaklaştırıldığı doğru mu?" diye sordu.

OKULDAN İDDİALARA YALANLAMA
Öte yandan Özel Tevfik Fikret Okulları Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Mustafa Balbay'ın kızı Yağmur Balbay ile ilgili olarak çıkan haberlerin asılsız olduğu, bu haberler nedeni ile kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği duyulduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Daha önce okulumuz ile yakın ilişkisi bulunan ve defalarca konferans veren Sayın Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay, 2005 yılından beri okulumuzun öğrencisi olup, kendisi bundan yaklaşık beş sene önce ilkokul 2. sınıftayken babası tutuklanmıştır. Sayın Mustafa Balbay’ın tutuklanmasından 4 sene sonra da oğlu Deniz Balbay velilerinin kararı ve talebi ile okulumuzda eğitimine başlamıştır.

Her iki öğrencimiz de her zaman Tevfik Fikret Okulları'nın 2100 öğrencisi gibi özel bir ihtimam ve sevgi ile kucaklanmıştır.

Yağmur Balbay’ın basında iddia edildiği gibi ders notlarının sıfır olması gibi bir durum söz konusu olmayıp, hiçbir şekilde öğrencimizin özeli olan ders notlarının basınla paylaşılmasının düşünülmesi bile mümkün olmamakla birlikte sadece kendisinin başarılı bir öğrenci olduğu ve 2012-2013 ders yılı birinci döneminde karnesinde hiçbir zayıfının olmadığı, ikinci dönemde de derslerinin oldukça iyi olduğu sadece bir dersten bir sınavda zayıf aldığı bildirilmekle yetinilecektir.

Yine Yağmur Balbay’ın ailesinin geçirdiği zor günlerde bir sıkıntı yaşamaması için kendisine her zaman özel ihtimam gösterildiği de ailesi tarafından bilinmektedir.

Nitekim Sayın Mustafa Balbay, 2012-2013 eğitim – öğretim yılı başında kendi el yazısı ile kaleme aldığı bizi çok mutlu eden mektubunda okulumuza çocuklarına gösterilen ilgi ve verilen eğitim nedeni ile 'gökyüzü dolusu' teşekkürlerini sunmuştur.

Kendisi de ortaokulumuzdan mezun olan Sayın Gülşah Balbay’ın ve şahsında Balbay ailesinin yaşadığı sıkıntıları tahmin ediyor ve anlıyoruz. Bizim önceliğimiz her zaman çocuklarımızın geleceği olduğundan bu konuda Yağmur ve Deniz’in üzülmemesi ve yıpranmaması için okul olarak konu ile ilgili daha fazla açıklama yapmamak kararındayız.

Mektubunda 'Özgürlüğünde okulumuzla ilgili üzerine bir hizmet sorumluluğu düşerse bunu ödül sayarak yerine getireceğini' ifade eden Sayın Mustafa Balbay’dan tek arzumuz bir an önce özgürlüğüne ve çocuklarına kavuşmasıdır.''

Sayfa Yükleniyor...