Yapay penis başarılı oldu!

Amerikalı bilimcilerin geliştirdiği yapay penis, takıldığı tavşanlar tarafından başarıyla kullanıldı.

Haberler 11.11.2009 - 15:41

Yapay penis başarılı oldu!

Bilimadamları yapay organ yapımında dönüm noktası olarak görülen bir buluş gerçekleştirdi. Ürologlardan oluşan bir bilim grubu 'yapay penis' üreterek tavşanların başarılı bir şekilde çiftleşmesini sağladı. Araştırmacılar buluşun bir gün ereksiyon problemi yaşayan erkeklere yardımcı olabileceği inancında.

Yapay penisin yapımında 'doku mühendisliği' adı verilen bir teknik kullanıldı. Canlının kendi hücrelerini kullanıp başka bir doku oluşturulması yöntemiyle gerçekleştirilen yöntem ilk olarak tavşanlarda denendi.

Araştırmayı yürüten ekip Nisan ayında aynı yöntemle bir insana 'yapay mesane' yerleştirmişti.

UYUŞMAZLIK İMKANSIZ
Wake Forest Enstitüsü'nden Antony Atala önderliğinde yürütülen araştırma tavşan penisinden alınan örneklerin, kan hücreleriyle bir çoğaltma ortamında geliştirilmesiyle sonuç verdi. Besleyici ortamda geliştirilen doku yeterli büyüklüğe geldikten sonra erkek tavşana yerleştirildi ve bir ay sonra tavşanın başarıyla üreyebildiği gözlendi.

Doktor Atala bu buluşun en büyük avantajının yeni üretilen dokunun zaten bedenin kendi hücrelerinden üretildiği için vücut tarafından sorun çıkmadan kabul edilmesi olarak açıkladı.

Atala  bir dönüm noktası olarak nitelendirdiği buluşun ilerleyen yıllarda organ kayıplarının önüne geçebileceğinin altını çizdi.

Sayfa Yükleniyor...