'Yaptığımız her müzik 'Biz'i besliyor'

Mart ayında ilk albümleri ‘Müzik İstiyoruz’u çıkaran ‘Biz’, rock müziğin Türkçe sözlerle de iyi yapılabileceğini kanıtlıyor.

29.05.2012 - 15:47

'Yaptığımız her müzik 'Biz'i besliyor'

2008 yılında kurulan ‘Biz’, Mehmet Güren(gitar/vokal), Damla Pehlevan (klavye/geri vokaller) ve Osman Konuray'dan (davul) oluşuyor. Gençlik festivalleri konserler ve çeşitli mekanlarda sahne alan Biz, dünyaca ünlü grup Pixies’in ‘'Where is My Mind' şarkısının Türkçe adaptasyonu 'Aklım Nerede' için Pixies'in vokalisti Frank Black'ten onay alabilen tek grup. 'İçinden Gelen'e çektikleri videodan sonra 2. videolarına hazırlanan 'Biz'le bir araya geldik...

Grubun adı da şarkı sözleri gibi yalın ve gösterişten uzak. Grubun oluşum süreci nasıl gelişti ve adını koyarken göz önünde bulundurduğunuz kriterler neler oldu?
M:
Grup yıllar boyu birikmiş bestelerin bir kısmı üzerinden hareket aldı. Damla ile liseden beri tanışıyoruz, Osman’la da grubun kuruluşundan beri hep birlikteydik. Hepimiz yakın arkadaşız zaten. Biz ismi de, şarkıların da öne çıkardığı beraberlik teması, sıkça dile getirdiğimiz 1+1’in 2 den çok daha fazlası etmesi durumuna vurgu yapıyor aslında. Birlikte hareket etmenin verdiği heyecan müziğimizi besleyen asıl unsur.

Müzik yazarları tarafından Türkiye’de indie müzik adına çok önemli bir boşluğu doldurduğunuz hatta İngiliz indie müziğinin Türkçe olarak en samimi karşılığını yaptığınız ifade edildi. Siz yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz/tanımlamak istiyor musunuz?
M:
Biz’in müziğini keskin sınırlarla çizmekten kaçınsak da, samimi ve zorlama olmadığını, hem duygusal hem de coşkulu olmaya uğraştığını söylebiliriz. Herhangi bir kaygıyla yapılmadığını da söylesek yanlış olmaz. Bu yorumları duymak bizi motive etti, iyi ki varlar.

D: Müzikal olarak oldukça yalın ve bu kararlılığı sayesinde etkili bir müzik olduğunu düşünüyorum ben.

O: Indie akımlardan etkilendiğimizden ise şüphe yok, zira son dönemde global anlamda da rock müziğini şekillendiren bir akım bu.

Frank Black’ten ‘Where’s my mind’ın ‘Aklım Nerede’ adaptasyonu için onay almak zor oldu mu? Grubun hayranlarından tepki alma konusunda herhangi bir çekinceniz oldu mu?
D:
‘Where is my mind’ Mehmet’le 2003’te Galatasaray Lisesi adına farklı bir yorumunu yaptığımız, ödül aldığımız bir parça, aslında bu bakımdan manevi bir anlamı var. Bu işe giriştik, bestecisi Frank Black’in onayı gerekiyor teorik olarak, parçayı gönderdik ve heyecanlı bir bekleyişten sonra onay geldi. Başka bir dilde farklı sözlerle yapılmış bir adaptasyon örneği yok bildiğimiz kadarıyla ‘Where Is My Mind’ın, o yüzden hiç onay vermeyebilir diye de düşünmedik değil.

M: ‘Aklım Nerede’yi bir saygı duruşu olarak görüyoruz, çünkü benim şahsen müzikal anlamda bugün bile dönüp dolaşıp tekrar vardığım yer Pixies diyebilirim. Tekrar birleştiklerini öğrendiğimde 1 ay kendine gelememiş ve sırf konserlerine gitmek için yurtdışına çıkmış aşırı bir Pixies hayranı olarak ‘Aklım Nerede’ içime sinmişse, grubun gerçek hayranlarının da içine siner diye düşünüyorum, tabi yine de bu bir zevk meselesi. Çekince ise hiç söz konusu olmadı.

O: ‘Aklım Nerede’yi yaparken keyfimize göre takıldık açıkçası. Konserlerde de ilgi görüyor, özellikle istenen bir parça, bu yüzden doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz.

Eskiden birçok müzik grubunun daha çok canlı performansı oluyordu. Ancak bugün bu sayıda kayda değer bir düşüş gözleniyor. Hatta canlı performanlar neredeyse sadece festivallerle kısıtlanır oldu. Sizce eğlence anlayışımız mı değişiyor, yoksa artık piyasaya eskisi gibi iyi gruplar mı çıkmıyor?
M:
İyi gruplar var bana kalırsa, ama İstanbul gibi fazla seçenek sunan bir şehirde kayboluyorlar ve işin kötü tarafı İstanbul’da maalesef yeni müziğe aç dinleyici kitlelerinin gidebilecekleri mekan sayısı çok sınırlı, aktivite seçeneği de çok fazla olunca, hem bir müşkülpesentlik hem de bir üşengeçlik devreye giriyor hepimizde, dinleyici ve müziği yapanın birbirini bulması iyice zorlaşıyor.

D: Ben daha çok müzik dinleme mekani olmasi gerektigini düşünüyorum, olanların da teknik olarak geliştirilmesi gerektiğini. Müziği doğru dinleyebilmek için. Ne kadar cok seçenek olursa o kadar hareketli bir piyasa olacak, konserlerin sayısıda artar böylece.

Bildiğimiz kadarıyla bireysel olarak ayrı ayrı farklı projelerde de yer almışsınız. Mesela Osman Kung-Fu’da çalıyor, Damla Babazula’yla bir turneye çıkmış. Bilmediğimiz ya da planlanan başka projeler var mı?
O:
Şu an için yok. Biz’in ikinci albümü üzerine çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorum.

D: Yaptığımız her müzik ‘Biz'i besliyor. Başka projeler olsa da sonunda ‘Biz’ oluyoruz.

M: Aklımızda Biz’le ilgili bazı yan projeler de var. Akustik performanslar veriyoruz dış ve iç mekanlarda, seyirciyle doğrudan iletişime geçtiğimiz, kimi zaman seyircinin sesinin bizi domine edebildiği, üretken, ucu açık samimi konserler bunlar. Bu olağandışı hissiyatı bir şekilde kayıtlara da taşımak istiyoruz, akustik bir ‘Biz’ projesi için de çalışıyoruz bir yandan.

Son zamanlarda en çok dinlediğiniz müzisyenler kimler ve hangi müzisyenlerle ortak bir projede yer almak ve beraber calışmak isterdiniz?
M:
Son zamanlarda ortaya çıkmış gruplardan Arcade Fire bence müzik tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 2000’lerde çıkmış en iyi müziklerden birini yapıyorlar. Onlarla birlikte müzik yapmak heyecan verici olurdu.

Müzik gruplarının hayranlarıyla daha yakın bır ilişki kurabilmesi açısından sosyal medyayı kullanmaları oldukça önemli. Siz sosyal medyayı ne sıklıkta ve nasıl kullanıyorsunuz?
D:
Sosyal medya başlıbaşına bir mecra oldu, artık sadece bu işle ilgilenen bir ekip arkadaşınız olması gerekiyor. Twitter, Facebook ve bizmuzik.com websayfamız aktif olarak güncelleniyor. ‘Biz müzik’ diye aratınca biz’i bulabilirler. Ayrıca sosyal medyada daha çok yer almayı ve daha planlı uygulamalara gitmeyi düşünüyoruz ilerideki günlerde.

En çok yerli/yabancı hangi festivalde sahne almak isterdiniz? En yakın tarihli konseriniz ne zaman olacak?
O:
Yurtdışındaki festivallerde yer almayı çok isterdik. İlk aklıma gelen Budapeşte’deki Sziget.

D: Bu dönemde de hep festivallerde çıkıyoruz, en yakın konserimiz 3 Haziran'da Beşiktaş Anadolu Lisesi Festivali’nde olacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz. 6 Haziran’da ise Galatasaray Lisesi’ndeyiz.

bizmuzik.com
facebook.com/bizmuzikistiyoruz
twitter.com/bizmuzik

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...