Yardım gönüllüleri İstanbul'da

Gazze'ye yardım götüren ve İsrail'in saldırısına uğrayan gemilerdeki 466 gönüllü İstanbul'a geldi.

03.06.2010 - 03:09

Yardım gönüllüleri İstanbul'da

Gazze'ye yardım götüren ve İsrail'in saldırısına uğrayan gemilerdeki gönüllüleri taşıyan uçaklar, gece yarısından sonra İstanbul Atatürk Havalimanına iniş yaptı.


Havaalanında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 466'sı sivil, 4'ü milletvekili toplam 470 kişinin İstanbul'a döndüğünü, bu grup içinde 50-55 arasında yabancı olduğunu açıkladı.

Uçaklarla 9 cenaze de İstanbul'a getirildi. cenazeler ve gönüllülerin tamamı havalimanından Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

BÜLENT ARINÇ KARŞILADI
THY'ye ait 'Adıyaman', 'Anadolu' ve 'Kütahya' uçaklarıyla İstanbul'a gelen gönüllüleri, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile diğer ilgililer karşıladı.

'Anadolu' uçağına binen Bülent Arınç, yaralılara acil şifalar diledi, gönüllülere de 'Hoş geldiniz' dedi.

GAZETECİLERE KARŞILAMA
Arınç ve beraberindekiler, uçaklarla gelen, AA muhabiri Yücel Velioğlu ile AA foto muhabiri Erhan Sevenler'in de aralarında bulunduğu gazetecileri Devlet Konukevi önünde karşılayarak, ''geçmiş olsun'' dileğinde bulundu.

Gazeteciler el sallayarak, kendilerini görüntüleyen meslektaşlarını selamlarken, bazı gazetecilerin de zafer işareti yaptıkları görüldü.

Ardından, İsrail'den gelen İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İHH görevlileri ve bazı gönüllüler de Bülent Arınç ve beraberindekiler tarafından Devlet Konukevi'nde karşılandı.

Bülent Yıldırım'a sarılan Arınç, Yıldırım'ın ''Şamil'' adındaki oğlunu da Devlet Konukevi'nin girişinde babasını beklerken sevdi.

ZAFER İŞARETİ
Uçakta bulunan yaralılar ambulanslara alınarak hastanelere götürülürken, bazı yaralılar zafer işareti yaptı.

Bazı gönüllüler Devlet Konukevi'ne girerken, bu sırada İtalyan aktivistler zafer işareti yaparak, ''Terörist İsrail'' sloganı attı. Gönüllüler, pasaport ve kimlik kontrollerinin ardından otobüslerle Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

35 KİŞİ DE ATİNA'YA İNDİ
Öte yandan, yardım gemilerinde bulunan 35 kişiyi taşıyan Yunan uçağı da Atina'ya indi.

Yunan Hava Kuvvetleri yetkilileri, Atina yakınlarındaki Elefsina askeri havaalanına inen uçakta 31 Yunan, 3 Fransız ve 1 ABD vatandaşı yardım gönüllüsü bulunduğunu kaydetti.

Yardım gönüllüleri, havaalanında yakınları ve yardım kampanyası destekçileri tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.

Yardım gemilerinde bulunan Yunan vatandaşları, İsrail'in askeri saldırısıyla ilgili yaptıkları açıklamada, direnmemelerine rağmen komandoların kendilerine silahla saldırdığını, ayrıca gözetim altındayken İsrailli görevlilerin yardım gönüllülerini dövdüğünü kaydetti.

Yunanistan'dan katılan 6 insani yardım gönüllüsü daha önce ülkesine dönmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...