Yargı, terfi bekleyen generalleri haksız buldu

Hükümet ile generaller arasında yaşanan terfi krizine yargı son noktayı koydu. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, terfileri askıya alan bakanlığı haklı buldu.

04.03.2011 - 11:58

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun, açığa alınmasıyla ilgili davada, açığa alınma işleminin yürütmesinin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

AYİM Genel Sekreterliğince yapılan basın açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli iki general ve bir amiral tarafından, AYİM'de tarafları aynı olmakla birlikte dava konusu farklı iki ayrı davanın açıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu kapsamda ilk olarak bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali istemiyle açılan davada; AYİM Daireler Kurulu tarafından 27 Eylül 2010 tarihinde yürütmenin durdurulmasına, 24 Aralık 2010 tarihinde de işlemin iptaline oy birliği ile karar verildiği anımsatıldı.

Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali kararına karşı idare olarak Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nca kararın düzeltilmesi yoluna gidildiği belirtilen açıklamada, AYİM Daireler Kurulu tarafından 18 Şubat 2011'de kararın düzeltilmesi istemlerinin reddine oy birliği ile karar verildiği ve gerekçeli kararların taraflara tebliğ edildiği ifade edildi.

Açıklamada, bu davaya ilişkin olarak yargılama sürecinin sona erdiği bildirildi. Tümgeneraller Kaya ve Helvacıoğlu ile Tuğamiral Gavremoğlu'nun açığa alınma işleminin iptali istemiyle açtıkları davada ise AYİM Daireler Kurulu tarafından 3 Aralık 2010'da yürütmenin durdurulması isteminin reddine oy çokluğu ile karar verildiği hatırlatılan açıklamada, bugün ''ilgili bakanlıkların açığa alma işlemlerinin'' iptali isteminin reddine oy birliği ile karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, gerekçeli kararın en kısa zamanda yazılarak taraflara tebliğ edileceği, bugün verilen karara karşı tarafların karar düzeltme kanun yolunun açık olduğu belirtildi.

Bir amiral, iki general çeşitli suçlara karıştıkları iddiasıyla terfi sıraları gelmesine rağmen YAŞ'ta terfi edilmemişlerdi. Askeri İdari Mahkeme, komutanları haklı bulmuş, İçişleri Bakanlığı'nın itiraz etmesi üzerine ise dosya Askeri Yüksek İdare Mankemesi'nin önüne gelmişti. Ancak askeri yüksek yargı bu kez bakanlığı haklı buldu.

ATALAY KARARDAN MEMNUN
İçişleri Bakanı Beşir Atalay kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada yüksek askeri yargının kendilerini haklı bulduğu için mutlu olduğunu söyledi.

Çukurca'da mayına basarak şehit olan altı askerin PKK'nın değil TSK'nın kontrolündeki mayınlarla hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. Bazı ses kayıtları, mayınlarla ilgili Tümgeneral Gürbüz Kaya'yı işaret etmişti.

Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Balyoz'da ve fişleme olaylarında adı geçtiği için İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafında görevden alınmıştı.

Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun adı da Balyoz Eylem Planı'na karışmıştı. Gavremoğlu, Yunanistan'la çıkartılacak çatışmanın koordinatörü olacağı iddia ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...