Türkiye genelinde işlenen cinayetlerin tümümün görüldüğü temyiz merci Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin, özellikle kadınlar lehine kararları dikkat çekiyor. Daire, eşini veya sevgilisini öldüren erkeklere verilen cezalarda ''haksız tahrik indirimi'' uygulamasını bozma nedeni sayıyor. Şiddet gördüğü sırada kendini savunurken kocasını öldüren kadınlarla ilgili tahliye kararları da bu daireden çıkıyor.

Daire'nin 2008 yılından bu yana başkanlığını yürüten Mehmet Yalçın, son yıllarda kamuoyunda sıkça yer alan kadın cinayetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Meslek yaşamında, ağır ceza mahkemesi başkanı olduğu dönemden bu yana 31 yıldır cinayet davalarıyla uğraştığını söyleyen Yalçın, Yargıtay üyeliğine seçildiği 2002 yılından beri de 1. Ceza Dairesi'nde görev yaptığını hatırlattı.

Yıllardır bu dosyalarla uğraştığını, bir karşılaştırma yaptığında kadına karşı şiddetin sayısının arttığını söyleyebileceğini ifade eden Yalçın, kadına yönelik şiddete ilişkin davalarda çok hassas davrandıklarını anlattı.

Başkan Yalçın, ''Kadınlarımızın öldürülmesini istemiyoruz. Üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda verdiğimiz kararlar da bunun teyidi olsa gerek. Çoğu kararımız basında yer almıyor, ancak birkaçı basında yer alıyor. Acımasızca bir kadın cinayeti var bunu kabul ediyorum ama biz daire olarak kadınlarımızın hakkını hukukunu korumak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz'' diye konuştu.

Eşinden şiddet görürken, kendini savunurken kocasını öldüren kadınlarla ilgili de çok sayıda kararları bulunduğunu, her zaman kadınların hak ve hukukunu koruduklarını vurgulayan Yalçın, ''O kadınlarımızın hakkını, hukukunu olabildiğince korumaya çalışıyoruz. Bu durumdaki kadınlarımızla ilgili çok sayıda karar verdik'' dedi.

Eşini veya sevgilisini öldüren erkeklerle ilgili yerel mahkemelerden gelen bazı dosyalarda ''tahrik indirimi'' uygulandığını gördüklerini belirten Yalçın, dosyadaki bilgi ve belgelere göre, tahrik indirimi uygulanan bazı dosyalarda bozma kararı verdiklerini de anlattı.

Şiddet gördüğü sırada kocasını öldürmekten 15 yıl ceza alan bir kadının dosyasında ''meşru müdafaa'' dediklerini ve kadının tahliyesine karar verdikleri örneğini veren Yalçın, bu yönde yüzlerce karar verdiklerini söyledi. Yalçın, ''Kadınlarımızın hakkını hukukunu korumak için buradayız'' dedi.