YAŞ harbe hazırlığı görüştü

Üç generalin açığa alınmasının ardından Genelkurmay Başkanı ve Başbakan Erdoğan ilk kez YAŞ toplantısında bir araya geldi.  Altı saat süren toplantıda harbe hazırlık durumu ve hudut güvenliği ele alındı.

30.11.2010 - 11:23

YAŞ harbe hazırlığı görüştü

Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) başlayan ve üç generalin açığa alınmasıyla sonuçlanan krizin tarafları yine şura toplantısında biraraya geldi.


Sabah saat 10.30'da başlayan toplantıya öğle saatlerinde Anıtkabir ziyareti ve yemek için ara verildi. Toplantı saat 16.30'da sona erdi.

Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında yapılan toplantının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi: "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirler değerlendirilmiş,

Hudutların mevcut durumu üzerinde durulmuş ve hudut güvenliği konusunda alınması gereken tedbirler görüşülmüştür."

Kış dönemi toplantılarında atama ve terfiler değerlendirilmiyor.

KİMLER KATILDI?
Toplantıya, Başbakan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Genelkurmay II nci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...