YAŞ mağduruna iade-i itibar

12 Mart ve 12 Eylül darbesi sırasında TSK’dan atılanlar ile YAŞ mağdurlarına hakları geri veriliyor. Darbe mağduru 2 bin kişi ister devlette çalışacak isterse emekli olabilecek.

01.08.2011 - 07:03

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 12 Mart ve 12 Eylül’de TSK’dan atılanlar ile YAŞ mağdurlarına geri dönüş yolu açacak düzenlemenin son aşamaya geldiğini söyledi.

Sabah gazetesine konuşan Bakan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"12 Mart, 12 Eylül gibi olağanüstü dönemlerde ve YAŞ kararlarıyla Ordumuzdan bir çok kimse yargı kararı olmadan atıldı. Türkiye son yıllarda giderek hızlı bir şekilde normalleşiyor. Haksızlıklarının giderilmesi de normalleşmenin en önemli göstergelerinden biridir. Son yıllardaki gelişmelere bakıldığında tüm ilişkiler olması gerektiği şekilde demokratik kültüre yakışır bir şekilde kendini gösteriyor.

Kanun, 12 Mart 1971'den itibaren TSK ile ilişiği kesilenlerden dileyenlerin 60 gün içinde Milli Savunma Bakanlığı'na başvurmalarını öngörüyordu. Devam eden çalışmalar neticesinde 585 mağdurun işlemleri tamamlanmak üzere. 2 bin 199 başvuru üzerinde Milli Savunma çalışmalarını sürdürüyor. Devlet Personel Başkanlığı ise bu amaçla 2 bin kadro ihdas etti. İşlemlerin tamamlanmasıyla 45 gün içinde atamalar gerçekleştirmiş olacak."

Düzenleme çerçevesinde şu haklar tanındı:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...