NTV

Yaşar Kemal: Kimse bana 'Sen Kürtsün' demedi

Anadolu Ajansı

Türkiye

Doğup büyüdüğü Osmaniye'nin Hemite köyünü ziyaret eden Yaşar Kemal, ''Benim köyüm Türkmendir. Biz tek Kürt eviydik burada. Ama bir kez bile kimsenin bana 'Sen Kürtsün' dediğini duymadım'' diye konuştu.

Çukurova Üniversitesi Senatosu'ndan ''Fahri Doktora'' unvanını almak için dün Adana'ya gelen yazar Yaşar Kemal, doğup büyüdüğü Osmaniye'nin Hemite köyünü ziyaret etti.

Köyüne gelişinde davul-zurna ile karşılanan Yaşar Kemal, ''Köy Konağı''ndaki konuşmasında, hasret gidermek için bu ziyareti yaptığını söyledi.

Köy yaşamını iyi bildiğini belirten Yaşar Kemal, şöyle konuştu: ''Ben sosyalistim. Halk aç kalmasın isterim. Herkes birlikte yemek yiyebilsin, çocuklarına bakabilsin diye düşünürüm. Ben bir köylü çocuğuyum. Köylümün hakkını elimden geldiğince muhafaza etmesini, hakkının verilmesini isterim köylülerimin. Ben Süleyman Demirel değilim. O bir köylü, ama o halkını düşünmedi, zenginlerle birlikte oldu.

Benim köyüm Türkmendir. Biz tek Kürt eviydik burada. Ama bir kez bile kimsenin bana 'Sen Kürtsün' dediğini duymadım. Babam Sadık ağaydı burada. Çok sevilirdi. Ben istediğim yaramazlığı yapardım, kimse bana bir fiske vurmadı, 'Allah belanı versin' demedi. Ben burada serbest büyüdüm, ne Kürtlüğümü bildim ne başka şeyi. Ben Hemiteliyim hala da öyleyim.''

Köylülerle sohbet eden Yaşar Kemal, ''İnce Mehmet Anıtı'' önünde de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yaşar Kemal, ziyarette kendisine ikram edilen böreği yedi, ayranı içti. Köylü kadınlar, dokudukları kilimi Yaşar Kemal'e hediye etti. Köy kahvesinde çay da içen Yaşar Kemal, daha sonra buradan ayrıldı.