Yazarlar

31.03.2009 - 14:30

Yalçın Doğan (Hürriyet)
"Erdoğan sonuçtan ders çıkaracağız diyor. Çıkaracağı ilk ders "sizden bizden" ayrımına son vermek. Halkta, devlette ve medyada bu ayrdımı noktalamak, normale dönmek. Kim olursa olsun, insanlara düzgün davranmak. Yoksa, örnek ortada, 1989 Özal ve sonrası."

Cüneyt Ülsever (Hürriyet)
"Başbakan bu seçimi şahsi meselesi yapıp elinde, kucağında ne varsa seçim öncesi ortaya döktü. Ancak öğrendi ki; ne erzak yardımları, ne valileri emir erine çeviren buzdolabı-çamaşır makinesi dağıtımları, ne sadaka geleneği, ne 'van minut' naraları, ne 'Gazze Fatihi' ayakları, ne 'Güneydoğu yatırımları', ne AB önünde 'valla bu sefer ciddiyim' yeminleri, ne 'Obama ve ben ruh ikiziyiz" replikleri, ne 'Aydın Doğan'a efelenmeler', hatta ne 'Ergenekon tartışmaları' ve ne de 'TRT Şeş' açılımı Başbakan'ı kurtarmaya yetti. Cumhuriyet tarihinin rekor işsizlik seviyesi, Türk halkının ideolojik davranmak yerine gerçekçi davrandığını önce bana, sonra da Başbakan'a öğretti."

Hasan Cemal (Milliyet)
"Şimdi ne yapmalı Erdoğan? Partisini ‘merkez’e çekmenin anlamı üzerinde daha çok kafa yormalı...Bu bakımdan laiklik ve hayat tarzları konusunu önemsemeli... Medyayla uğraşmayı bırakmalı... Yolsuzluklarla mücadeleyi ciddiye almalı...İdarede ‘sizden bizden’ ayrımının üzerine yürümeli... ‘Mahalle baskısı’nın anlamını daha çok düşünmeli... Siyasette kutuplaşma ve çatışmanın değil, yumuşama ve diyalogun kapılarını zorlamalı...Ekonominin ve Avrupa Birliği yolunun gerektirdiği reformculuğa yelken açmalı... Güneydoğu’da şiddet ve silah devrini kapatacak, dağın yolunu kesecek ve PKK’yı dağdan indirecek siyasal kararlılığı göstermeli... "


Mehmet Ali Birand (Posta)
"Biz Başbakan’ın, 2007’deki gibi söylediklerini sonradan unutmamasını diliyoruz. Genel seçim sonrasında da herkesi kucaklayacağını söylemişti, ancak bunun yerine gerilimi arttırmıştı. Eğer Başbakan bu sonuçları gerçekten iyi okursa, AKP’nin iki yıl sonraki genel seçimlerdeki olası bir mağlubiyetini engelleyebilir.Aksi halde, önümüzdeki dönem artması beklenen ekonomik krizin getireceği tahribat ve yeni gerilimler, AKP ye çok daha ağır bir yenilgi getirebilir ki, bu defa iktidarı dahi kaybetme noktasına gelebilir."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...