Yeşil kuyruklu yıldız Dünya'yı teğet geçti

Atmosferi Jüpiter büyüklüğünde olan yeşil kuyrukluyıldız ‘Lulin’ dün gece yörüngenin Dünya’ya en yakın olduğu mesafeden geçti. Hava şartlarının uygun olduğu yerlerde gözle görülebildi.

Haberler 24.02.2009 - 13:14

Yeşil kuyruklu yıldız Dünya'yı teğet geçti

İki yıl önce keşfedilen ve geçtiğimiz günlerde ilk defa Güneş sistemine giren yeşil kuyruklu yıldız Lulin, dün gece Dünya’ya en yakın konuma ulaştı.


Lulin’in Dünya’ya en yakın olduğu mesafe 61 milyon 155 bin 72 kilometre oldu. Kıyaslamak gerekirse, Kızıl Gezegen Mars şimdiye kadar Dünya’ya 55 milyon 683 bin 302 kilometre yaklaşabilmişti.

ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜNEBİLECEK

NASA’dan yapılan açıklamada, Lulin’in ABD'de Güneş’in doğuşundan kısa bir süre önce karanlık gökyüzünde belireceği ve hava şartlarının uygun olması durumunda kent ışıklarının olmadığı karanlık alanalarda çıplak gözle görülebileceği ifade edilmişti. Türkiye'nin de dahil bulunduğu Kuzey Yarım Küre'de bulunan birçok noktada, geceyarısından itibaren kuyrukluyıldızın görülebileceği, birkaç gün boyunca da görülmeye devam edilebileceği belirtilmişti.

Lulin, atmosferindeki gazlar nedeniyle yeşil görünüyor. Lulin, atmosferindeki gazlar nedeniyle yeşil görünüyor.

Lulin, karakteristik yeşil rengini, çekirdeğinden fışkıran ve bir çok kuyrukluyıldızda bulunan zehirli siyanojen ve diatomik karbon gazlarından alıyor. Her iki gaz da Güneş ışını ve Uzay boşluğunun vakum etkisi altında kaldığında yeşil renkte ışık saçıyor. Lulin, bu gazlarla dolu olan atmosferi ile Jüpiter boyutuna ulaşıyor.

Lulin’in seyahati oldukça hareketli geçiyor. Kuyruklu yıldız her 15 saniyede etrafına yaklaşık 3500 litre su buharı fışkırtıyor, bu da ortalama bir olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek bir miktar.

BİR ÖĞRENCİ KEŞFETMİŞTİ

Temmuz 2007’de 19 yaşındaki meteoroloji öğrencisi Quanzhi Ye tarafından Tayvan’daki Lulin Gözlemevi’nde keşfedilen kuyrukluyıldız, adını buradan alıyor. Ye, keşfettiği kuyrukluyıldızın güzel görüntüsünün çıplak gözle de görülebileceği için heyecanlandığını belirtiyor.

Lulin’in geçişi nedeniyle Dünya üzerinde kaydadeğer bir olumsuzluk yaşanmadı.

Sayfa Yükleniyor...