NTV

Yıldırım: Bizim anayasa değişiyor, Avrupalılar yerinde duramıyor

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Türkiye

Van'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütlerinin anayasaya değişikliğine "hayır" dediğini ifade ederek, "Bizim anayasa değişecek, Avrupalılar yerinde duramıyor. Onlar Türkiye'nin büyümesini istemiyor" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasına tüm Vanlıları selamlayarak başladı.

Esnaftan zorla para toplayanların, tehdit, şantaj ve haraçla milleti tehdit edenlerin kim olduğunu bildiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, birçok işadamının yatırımlarını yarıda bırakıp, zarara uğradığını ve sermayenin, vatandaşların göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

"Kandil’i söndüreceğiz. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin rüzgarı o Kandil’i söndürecek" diyen Yıldırım, "Devletin şefkatli eli, yardımı ve desteği hep sizin yanınızda olacak ancak demir yumruğu da teröristin, sizin hayatınızı zorlaştıranların tepesinde patlayacak. Güvenlik güçlerimiz yabancı istihbarat servislerinin tetikçiliğini yapan teröristleri kaçtıkları yere kadar kovalayacak, bulundukları delikte etkisiz hale getirecek. Onlara sadece Van'ı değil, sadece Türkiye'yi değil, dünyayı dar edeceğiz" diye konuştu.

Vaktiyle Cezayir'de halkı bölmek parçalamak için insanların "Berberiler" ve "Yerliler" diye ikiye ayrıldığını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Gün uyanık olma günüdür, hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür. Vaktiyle Cezayir'de halkı bölmek, parçalamak için insanları ikiye böldüler, 'Berberiler-Yerliler' diye. Şimdi bizi de 'Kürtler-Türkler' diye ayrıştırmak istiyorlar. Biliyorum ki Kürt kardeşlerim bu oyuna asla gelmez. Asil milletimiz hileli tuzaklarını başlarına geçirecek, bizleri ayrıştırmaya çalışanlara gereken dersi verecektir. Türkiye AK Parti ile geliştikçe, bunların dengesi şaştı, feleği şaştı. Eski Türkiye siyasetinin çare bulamayan kafaları bugün üstümüze geliyor. Ama Van ve Vanlılarla olan hukukumuzu, kardeşliğimizi bunların oyunlarını bozar mı?"

Annelerin gözyaşlarını dindirmekte kararlı olduklarını dile getiren Yıldırım, "Başbakan olduğum ilk günlerde bir şey söyledim, dedim ki 'Bu terörü, bu terör belasını mutlaka sona erdireceğiz, milletin başından bu belayı defedeceğiz.' Hamdolsun ki bu yolda devam ediyoruz. Siz de şahit olun ki, Van'ın bu meydanı şahit olsun ki annelerin gözyaşı dinecek, terörün gençlerimizi kullanmasına asla izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

CHP ve HDP'nin anayasa konusundaki tutumunu eleştiren Yıldırım, "Biz yeni anayasa dedikçe HDP, CHP milleti tehdit ediyor, korku salıyor. Gerçeklerden uzak, bir hayal alemi içinde geziyor bunlar. Artık ikiz kardeş olmuşlar, birisi ayağını kaldırıyor, diğeri basıyor" dedi.

Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: "PKK, HDP, DAEŞ bu anayasaya neden hayır diyor? Neden Avrupa ülkeleri hayır kampanyası yapıyor? Türkiye büyümesin, Türkiye güçlenmesin. Meydanlarını teröristlere açıyor, milletvekillerimize, bakanlarımıza yasak getiriyorlar. Bizim anayasa değişecek, Avrupalılar yerinde duramıyor. Onlar Türkiye'nin büyümesini istemiyor."

ETİKETLER