KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ve yazar Janice Wormworth tarafındankaleme alınan ve Temmuz 2011’de yayınlanan “Kanatlı Gözcüler: Kuşlar ve İklim Değişikliği” kitabı doğa tarihi, dünyanın en önemli çevre, doğal tarih ve yaban hayat kitap evi olan İngiliz Natural History Book Service tarafından 2011 yılının kitabı seçildi.

Çevre, doğa tarihi ve yaban hayat konularında dünyanınen kapsamlı ve saygın yayınevi olan İngiliz Natural History Book Service, 2011yılında yayınlanmış, en ilginç, orijinal ve bilgilendirici, okuyuculara yeni bakış açıları kazandıran, eski konulara yeni yaklaşımlar getiren ve insanları daha fazla anlamaya ve araştırmaya yönelten 10 kitap listesini yayınladı. Bu listenin başına ise 2011 yılında yazar Janice Wormworth ve KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu tarafından kaleme alınan “Kanatlı Gözcüler: Kuşlar ve İklim Değişikliği” kitabını koydu..

Yayınevi 2011’de yılın kitabı seçtiği bu kitaplailgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi, “Kuşlar, hâli hazırda etkilerini gördüğümüz iklim değişikliği konusunda bizi uyarıyor. Bize insanların faaliyetlerinin nasıl çevresel sorunlar yarattıklarını gösteriyorlar. İklim değişikliğini gösteren diğer göstergelerden çok daha fazlasını kuşların gösterdiğini biliyoruz. Kuşlar ilk şahitler ve küresel ısınmanın çoktan ortaya koyduğu güçlü etki zincirlerinin temel işaretleriyle, iklim değişikliğinin parmak izlerini bize gösteriyor ve bize rehberlik ediyorlar. Yazarlar Janice Wormworth ve Çağan Şekercioğlu, kitapları “Kanatlı Gözcüler” ile bizlere iklim değişikliğinin etkileriyle ilgili kuşların bizleri nasıl uyardıklarına dair en son bilimsel verileri sunuyorlar. Kitaplarında özel ve ciddi tehlike altında olan kuş gruplarına odaklanıyorlar ve bu kuşların hassas yaşam alanlarına yönelik etkilerini tartışıyorlar. Bunun yanında, Batı Antarktika yarımadasında bulunan buzsever penguenler, okyanus ekosistemlerinin değişimlerine bağlı deniz kuşları, ısınma sonucu yaşam alanları kaybolan tropik dağ kuşları gibi şu an ençok etkilenen ya da gelecekte çok etkilenecek kuş türlerini de yakından inceliyorlar. Kitabın yazarları,kuşların neslinin tükenmesinin önüne nasıl geçilmesi, kritik yaşam alanlarının korunması ve de insan topluluklarının iklim değişikliğine uyum sağlamak için nasıl mücadele edebileceklerine dair önemli araştırmalar yapıyorlar. Daha da önemlis ibu kitap, doğa korumacılara ve dünya kamuoyuna kuşların iklim değişikliğineuyum sağlamaları ve yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmak için önemli bir rehberözelliği taşıyor.”