CHP'li Öztürk Yılmaz: Barzani'ye 24 saat süre verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kuzey Irak’taki referanduma ilişkin "Hükümetin Barzani'ye, 'Bu sevdadan vazgeç' deyip 24 saat süre vermesi lazım. Eğer bu süre içinde geri atım atmıyorsa o zaman tedbirler içeren bir paket hazırlanmalı. Anladığı dilden konuşmak gerekir" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.09.2017 - 13:37 | Son Güncelleme : 19.09.2017 - 14:06

CHP'li Öztürk Yılmaz: Barzani'ye 24 saat süre verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Yılmaz, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ndeki referandum girişiminin bölgeyi ciddi manada sarsacağını, iç savaşı tetikleyebileceğini, uluslararası hukuk, Irak anayasası ve hatta bölgenin yasalarına da aykırı olacağını söyledi.

CHP olarak bu referanduma karşı olduklarını yineleyen Yılmaz, tüm uyarılara rağmen IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin geri adım atmadığını dile getirdi.

Yılmaz, "İşin bu noktaya gelmesinde, Barzani'nin altına kırmızı halılar seren, Irak Merkezi Hükümetine gösterdiği iyi muamelenin yüz katını Barzani'ye gösteren ve bayrağını göndere çeken, kurultayında ' seninle gurur duyuyor' dedirten ve alkışlattıran, Diyarbakır meydanında sahneye çıkartıp ahaliye selamlattıran Adalet ve Kalkınma Partisi sorumludur. Barzani ile örtülü enerji işi yapan, kirli ticaret yapan, Barzani'yi zengin eden AKP'dir. Bugün Barzani AKP'yi dinlememektedir. Ve birilerinin çıkıp 'Biz yanıltıldık' demesi de bize sürpriz olmayacaktır" diye konuştu.

Bölgenin çalkantılı bir süreçten geçtiğini, sorumsuz birinin bütün uyarılara rağmen provokatif bir dil kullanarak, bölgeyi istikrarsızlaştırmak, bir süre sonra iç savaşa sürüklemek, daha sonra dış etkenlerin müdahale etmesiyle taşeronların savaşına dönüştürmek yönünde bir irade sergilediğini vurgulayan Yılmaz, bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

AK Parti Hükümeti'nin ise gelinen aşamada somut uygulamalar sergilemesi gerektiğine dikkati çeken Öztürk Yılmaz, şöyle devam etti:

"Hükümetin Barzani'ye, 'Bu sevdadan vazgeç' deyip 24 saat süre vermesi lazım. Eğer bu süre içinde geri atım atmıyor ve hala hükümetten ve Türkiye'den giden sesleri ayağının altına alıp çiğniyorsa o zaman askeri, siyasi ve ekonomik tedbirler içeren bir paket hazırlanması lazım. '24 saat süre verilmesi lazım' dedik, eğer uymazsa ne yapılaması gerektiği Milli Güvenlik Kurulunda değerlendirilecektir. Ama bazı hususlar var; anladığı dilden konuşmak diye bir kavram vardır diplomaside. O anladığı dilden konuşmak gerekir."

Yılmaz, Irak Merkezi Hükümetiyle yeni anlaşmalar yapılabileceğini, Bölgesel Kürt Yönetimi ile işin bu noktaya gelmesine yol açan anlaşmaların ise gözden geçirilerek iptal edilebileceğini söyledi.

Irak Merkezi Hükümeti, İran ve Türkiye'nin acilen bir istişare mekanizması kurması gerektiğinin ve eşgüdümün öneminin altını çizen Öztürk Yılmaz, bunun sorunların çözümünde önemli bir husus olduğunu belirtti.

Yılmaz, "Bugün gelinen nokta, Türkiye için bir varlık-yokluk mücadelesidir. Bu mücadeleyi doğru noktada durup verenler Türkiye'nin çıkarlarına ve ulusal güvenliğine hizmet edecektir. Aksi haldekiler ise ihanet edeceklerdir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...