Türkiye-İsrail normalleşme sürecinde yol haritası belli oldu

İsrail ile normalleşme 6 yılın ardından sağlandı. Karşlıklı olarak büyükelçilerin atanmasının ardından sıra, siyasi müzakerelere geldi. 1 ay içerisinde bu müzakerelerin başlaması öngörülüyor.

NTV Haber 11.01.2017 - 11:07

Türkiye-İsrail normalleşme sürecinde yol haritası belli oldu

İsrail'le normalleşme sürecinde yol haritası belli oldu.

6 yıl sonra varılan anlaşmayla iki ülkenin büyükelçilerinin göreve başlamasının ardından sıra siyasi müzakerelere geldi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri siyasi müzakerelerin 1 ay içinde başlayacağını söyledi.

Edinilen bilgiye göre, müzakerelerde güvenlik ve ekonomi başlıkları öncelikli olarak ele alınacak. İstişarelerin ardından bakan ziyaretleri gerçekleşecek.

Atılacak adımları sıralayan Dışişleri yetkilileri, "Bazıları kendiliğinden gelişecek bazılarını arkadan itmemiz gerekecek. Hiçbir kısıtlamamız yok ama bazı hassasiyetlerimiz var" ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK BEKLENTİLERİ İYİ ANLAŞILMALI

Ankara'ya göre bölgesel güvenlik konusunda, iki ülkenin birbirinin güvenlik ihtiyaçlarını ve beklentilerini iyi anlaması gerekiyor. İmkanlar ve tehditler farklılık gösterebilir ama iki ülke birbirinden istifade edebilir.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ KAPSAMI GENİŞLİYOR

Müzakerelerde turizm ve ticaret de başlıklar arasında bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi bu 6 yılda bile 2 kata yakın arttı. Türkiye, İsrail ile serbest ticaret anlaşmasını tarım ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletmek istiyor.

VİZE KOLAYLIĞI YOLDA

Turizm de geliştirmeye açık alanlardan biri. Bu kapsamda, İsrail'de şubat ayında düzenlenecek Büyük Turizm Fuarı'nda Türkiye de 6 yılın ardından üst düzey bir katılımla hazır bulunacak.

Türk vatandaşlarına yönelik vize kolaylığı da gündemde.

İNSANİ YARDIMDA PÜRÜZ YOK

Türkiye ve İsrail normalleşme kapsamında, Hamas konusunda değil ama, Gazze'ye yapılan insani yardımlar konusunda anlaştı. Dışişleri yetkililerine göre, İsrail hükümetinin Türkiye'den Filistin'e giden yardımlara dönük tutumu olumlu, bu konudaki işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

NORMALLEŞME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Sayfa Yükleniyor...