'Yönetmeliği sizle yazmadık mı?'

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Acarer, Anayasa Mahkemesi'nin kurumun elektronik haberleşme sektörüyle ilgili kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi veren kanun hükmünü iptal etmesini bazılarının alkışladığını belirterek, "O yönetmeliği sizlerle yazmadık mı Şimdi ne yapacaksınız çok merak ediyorum" dedi.

'Yönetmeliği sizle yazmadık mı?'

BTK Başkanı Tayfun Acarer, "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Geniş Band" başlığı altında gerçekleştirdiği "Dünya Bilgi Toplumu ve Telekominikasyon Günü" organizasyonuna katıldı.

İnternetteki gelişmeler ve yapılan düzenlemeler konusuna değinen Acarer, Türkiye'nin hassas bir dönemden geçtiği süreçte bu gibi konulara girmek yanlış olarak algılansa da bazı konuların cesaretle tartışılmasının gerekliliğine işaret etti.

Tayfun Acarer, internetin insan hayatında bir realite olduğunu dile getirerek, her geçen gün internette biraz daha hız ve geniş bant istendiğini, hızla gelişen bu altyapıda herşeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemenin mümkün olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Bazı konuların cesurca subjektif değerlendirmelerden uzak tartışılması gerektiğine dikkati çeken Acarer, şunları kaydetti:

"Çünkü internetten daha fazla yararlanmak istiyorsak, yaşantımızı internetin daha çok kolaylaştırmasını istiyorsak internetteki bu sorunları objektif değerlendirmeler içinde popülizmden uzak tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Bugün insanlar günlük yaşamda söyleyemedikleri şeyleri, yapamadıkları şeyi internette söylüyorlar. Olmayacak hakaretler ediyor, olmayacak hakaretlerde bulunuyorlar. Günlük hayatta bunu yapmaya cesaret edemeyen kişiler internette kimliklerini gizleyerek bunu yapıyor. Bunun sonucunda da itham edilen kişilerin bütün sosyal yaşantıları, işleri ve hatta eşleri bile darmadağın oluyor. Bazı şeyler bu kadar ucuz olmamalı. Hergün internetteki yalan yanlış haberler yüzünden pek çok mağduriyetler, faciaların yaşanmasına şahit oluyoruz."

Brezilya'da bir genç kızın internete düşen mahrem görüntüleri yüzünden intihar ettiğini anlatan Acerer, Brezilya'nın da diğer ülkelerin de aynı şeyleri tartıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de farklı şeyleri tartışmıyoruz. Burada önemli olan ortak nokta etrafında, duygusallığa kaçmadan, 'Aman internetime dokunma' demeden, internetin gelişmesi için tartışmamız lazım. Bunlar Türkiye'nin değil, tüm dünyanın sorunları."

Anayasa Mahkemesi'nin BTK'nın elektronik haberleşme sektörüyle ilgili kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi veren kanun hükmünü iptal etmesine ilişkin de görüşlerini paylaşan Tayfun Acarer, şu bilgileri verdi:

Üzülerek görüyorum bazıları bu kararı alkışladı. Şimdi bunun sonucu ne oldu  İşletmelerin çıkıp açıklaması lazım, mobilciler ne yapacaksınız bundan sonra  Kişisel verilerin gizliliğinden sorumlusunuz! Halbuki biz size bunu ölçülü bir şekilde, sektöre kullandırılabilmesinin önünü açmıştık o yönetmelikle. Yalan mı arkadaşlar  Bu yönetmeliği siz istediniz. O yönetmeliği sizlerle birlikte yazmadık mı  Bizi bir gece saat 1'e 2'ye kadar tuttunuz maddeleri tek tek yazalım diye sonra gidip o yönetmeliği iptal ettirdiniz. Şimdi ne yapacaksınız çok merak ediyorum. Karar alıcılar çok merak ediyorum bu yönetmeliğin iptali sonucunda, bu sistemin arkasında çalışan yüzlerce işletmenin binlerce çalışanın  işsiz kalacağını biliyorlar mıydı acaba  Meydan uluslararası işletmelere kalacak."

Tayfun Acarer, işin bir tarafının düşünülmeden kararların verilmesini üzüntüyle karşıladığını belirterek, bunun için ayrı bir çalıştay yapılması gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...