YSK: Kimlik numarasız oy kullanılmayacak

Yüksek Seçim Kurulu 29 Mart pazar günü yapılacak yerel seçimlerde üzerinde kimlik numarası olmayan resmi kimlik belgelerinin oy kullanmak için geçerli olmayacağını açıkladı.

12.03.2009 - 11:42

YSK: Kimlik numarasız oy kullanılmayacak

YSK yetkilileri,  seçmen kütüklerinin askıya çıkarıldığı süre içerisinde kamuoyuna yansıyan iddiaların ''titizlikle takip edildiğini'', eksiklerin ve yanlışlıkların bu süreçte giderildiğini söyledi.

Adres değiştirmeden kaynaklanan bazı sorunların yaşandığını, bu sorunların da giderildiğini belirten yetkililer, seçmen kütüklerinde sıkıntı olmadığını kaydetti.

''Bu seçimlerde parmak boyama işleminin kesinlikle yapılmayacağını'' anımsatan YSK yetkilileri, vatandaşların oy kullanırken geçerli kimlik belgelerinde kesinlikle TC Kimlik Numarası'nın bulunması gerektiğini belirtti.

TC Kimlik Numarası'nın artık bütün işlemler için gerekli olduğunu ifade eden yetkililer, ''Vatandaşlar sandığa geçerli kimlik belgesiyle gittiğinde bu belgede TC Kimlik Numarası bulunması gerekli. Seçmenler son anı beklemeden veya sandığa gittiğinde oy kullanmadan dönmemek için şimdiden önlemini almalı'' dediler.

YSK'nın kararına göre, seçmen, TC kimlik numarası taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oyunu kullanabileceK. Bu belgelerden birini ibraz edemeyen seçmen oy kullanamayacak. Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgelerinin seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli olmayacak.

Sayılan kimlik belgeleri bulunmayan ceza infaz kurumları ve tutukevindeki taksirli suçlardan hükümlü bulunanlar ile tutuklu seçmenler için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik yerine geçecek.

Sayılan belgelerden TC Kimlik Numarası'nı taşımayanlara itibar edilmeyecek, seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenler, TC Kimlik Numarası taşıyan geçerli kimlik belgeleri ile oylarını kullanabilecek.

REKLAM PANOLARI
29 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler ve bağımsız adaylar, bilboard, pano gibi sabit reklam yerlerinden, başvuruda bulunmaları halinde eşit sayı ve ücret karşılığında yararlanabilecek.

Oy verme gününden önceki son 20 gün içinde, özel ve tüzel kişilere ait reklam panoları dahil, seçim kurullarınca gösterilecek yerlere, (parti genel merkezlerinde, il, ilçe, belde merkez binaları ile kapalı yerlerde ve parti taşıtlarında, adayların özel taşıtlarında, konvoylarda, mitinglerde, miting alanlarında, kapalı salon toplantılarında, miting ve toplantı günü kullanılan afiş, bayrak, flama ve benzerleri bu hüküm dışında) duvar ilanı, flama, parti bayrağı ve afiş asılabilecek ve yapıştırılabiluyor.

Bu yerler dışında kalan yerlere duvar ilanı, flama, parti bayrağı, afiş asılması ve yapıştırılması yasak.

Bu uygulama ve yasaklar, ilçe seçim kurulları denetimi ve gözetimi altında yürütülecek.

SERBEST PROPAGANDA DÖNEMİ
Karara göre, serbest propaganda döneminin başlangıcı olan 19 Mart 2009'dan itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde şu kurallara uyulacak;

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...