YSK’nın 6 milyon seçmen yanıtı salı günü

YSK, seçmen kütüklerinin güncellenmesi sırasında ortaya çıkan sorunları TÜİK ve Nüfus İdaresi yetkilileriyle masaya yatırdı. Kurul, pazartesi gününe kadar atılacak adımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunacak, kararlar salı günü kamuoyuna duyurulacak.

Haberler - NTV Haber 20.12.2008 - 17:11

Seçmen sayısındaki 6 milyonluk artış, aynı seçmenin birden fazla kayıdı ya da bazı seçmenlerin listelerde yer almaması, kanun kaçcakları ve teröristlerin de seçmen listelerinde bulunması konuları bugün Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) tartışıldı.

İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanvekili Ömer Toprak ve Nüfus İdaresi Genel Müdürü Mustafa Döner’in de katıldığı toplantı 3 buçuk saat sürdü. Sorunları tek tek yetkililere aktaran YSK pazartesi gününe kadar çalışmalarını sürdürecek.

Sorunlu bölgelerde yeniden araştırma yapılması benimsenirken, kurul salı günü yazılı bir açıklamayla önlemler ve atılacak somut adımları kamuouyla paylaşacak. Bu arada güncelleştirme genelgeleri kapsamında kesinleşen seçmen listelerinin önümüzdeki hafta muhtarlıklarda askıya çıkarılması planlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...